Obama: İran teklifleri kabul etmeli

Obama: İran teklifleri kabul etmeli.11525
  • Giriş : 25.07.2008 / 21:54:00

ABD'nin Demokrat Partili başkan adayı Barack Obama, İran'a, nükleer programı konusunda Batılıların sunduğu teklifleri kabul etmek için bir sonraki ABD Başkanını beklememe çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Paris'teki Elysee Sarayı'nda bir araya gelen Obama, bir saatten fazla süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "İran, 3 3'ün (Fransa, Almanya, İngiltere, Çin, Rusya ve ABD) masaya koyduğu teklifleri kabul etmeli" dedi.

Obama, Tahran yönetimine seslenerek, "Bir sonraki Amerikan başkanını beklemeyin çünkü baskı artacak... Tutumunuzu değiştirin. Bu değişiklikten birçok avantaj elde edeceksiniz" dedi.

Barack Obama, İran'ın "meşru olmayan programına devam etmesininse uluslararası toplumun özellikle yaptırımlar konusunda olmak üzere daha fazla baskısına neden olacağını" belirtti.

Afganistan konusundaysa Obama, "Afganistan, kazanmamız gereken bir savaş. Seçeneğimiz yok" diye konuştu.

Fransa'daki ve Avrupa'daki siyasi zorlukları anladığını belirten Obama, bu nedenle Sarkozy'nin bu tutumunun "bu denli cesur" olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Ortak basın toplantısında, Sarkozy de "görüş birliğinde" olduklarını ve görüşmenin "heyecanlı" geçtiğini belirtti.

ABD'de yeni başkanın seçilmesi konusunda sabırsızlık duyduğunu belirten Sarkozy, Avrupa ve ABD arasında çok sayıda ortak inisiyatif alındığını söyledi ve Afganistan'da ortak bir girişimin gerekliliğini vurguladı.

Sarkozy, "İklim değişikliği, dünya genelinde kurumların reformu, dünyada barış ve kapitalizmin küreselleşmesi konularında birlikte yapacak çok işimiz var" diye konuştu.

"Fransa'nın sevdiği Amerika, büyük tasarılara, büyük hırslara, güçlü kişiliklere sahip olan Amerika'dır" diyen Sarkozy, "Dostuz, bağımsız dostlarız, bu nedenle bilmelisiniz ki Avrupa'da ve burada Fransa'da, yaptıklarınıza büyük ilgiliyle bakıyoruz" dedi.

Afganistan'a ek asker gönderilmesi konusuna ilişkin soru üzerine Sarkozy "Afganistan'da kaybetme hakkımız yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*