Obama işe Guantanamo'dan başladı

Obama işe Guantanamo'dan başladı.24884
  • Giriş : 21.01.2009 / 09:33:00

Amerika Birleşik Devletleri'nin çiçeği burnunda Başkanı Barack H. Obama, göreve başlamasından saatler sonra ilk emrini verdi. Siyahi liderin ilk emri Guantanamo ile ilgili:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı Barack H. Obama, göreve başlamasından saatler sonra, Guantanamo'da yer alan savaş suçları mahkemesindeki askeri savcılardan beklemedeki bütün davaları 120 gün boyunca durdurmalarını istedi.

Askeri savcıların Obama'nın bu isteğini bugünden itibaren yürürlüğe koyması bekleniyor. Obama'nın bu kararı ile, 11 Eylül 2001'de 3 bin insanın ölümüne yol açan saldırıları planlamakla suçlanan ve haklarında idam istenen 5 kişinin de mahkemesi durdurulabilir. Toplam 21 mahkemenin 120 gün boyunca bu karar gereği bekletilmesi gündemde.

Küba'daki Guantanamo üssünde 2002 Ocak'ında açılan tutukevinde 245 kişi bulunuyor. Bush yönetimi en az 80 mahkumun savaş suçları nedeniyle yargılanacağını bildirmiş, ancak sadece 3 dava sonuçlanabilmişti.

Uzmanlar, Barack Obama'nın 20 Mayıs'a kadar üsteki mahkumlar için "daha iyi kararlar alınabilmesi" amacıyla zaman kazanmak istediğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*