Obama İslam başkenti arıyor

Obama İslam başkenti arıyor .16696
  • Giriş : 05.12.2008 / 18:01:00

ABD'nin 44. başkanı seçilen Obama, bir İslam ülkesinin başkentinde önemli bir dış politika konuşması yapmayı planlıyor. Peki bu konuşma nerede yapılmalı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin 44. başkanı seçilen Barack Obama, görevdeki ilk 100 günü içinde bir İslam ülkesinin başkentinde önemli bir dış politika konuşması yapmayı planlıyor. New York Times'da yer alan habere göre, şimdilik en güçlü aday Mısır'ın başkenti Kahire.

ABD Başkanı George Bush, 2004 yılında NATO zirvesinin ardından dünyaya özellikle de islam dünyasına mesaj vermek için İstanbul'u seçmişti.

Ortaköy Camii'ni ve boğazı arkasına alan Bush, Türkiye'den "demokrasi ve İslam'ı bütünleştiren ülke" diye söz ediyordu.

ABD'nin yeni seçilen başkanı da, göreve geldikten sonra 100 gün içinde bir İslam ülkesinin başkentinde dış politaka mesajları vrmeye hazınlanıyor.

Amaç, ABD'nin Müslüman dünyasıyla dayanışma içinde olacağını vurgulamak. Ancak bu kez tercih Türkiye değil.

Doğru adres aranırken adaylardan biri de Ankara'ydı, ama Obama'nın kurmayları Ankara'nın İslam dünyasını mesaj vermek için yeterince renkli bir adres olmadığını düşünmüş.

Peki bu konuşma nerede yapılmalı?

Obama'nın ekibi bu konuyu titizlikle ele alıyor, en uygun başkenti arıyor.

New York Times'da yer alan habere göre, ekibin önünde uzun bir başkent listesi var. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad, Kuveyt'in başkenti Kuveyt, Pakistan'ın başkenti İslamabad, Maldivlerin başkenti Male, Özbekistan'ın başkenti Taşkent.

Liste uzayıp gidiyor. Öne çıkan başkent ise Mısır'ın başkenti Kahire. Diplomatlar konuşmanın Kahire'de yapılmasında mutabık. Mısır, Müslüman ağırlıklı nüfusu ve ABD'nin müttefiki olması nedeniyle ön plana çıkıyor.

Ayrıca ülkede demokrasi konusunda sıkıntılar var. Yani Obama burada hem "daha iyi bir demokratik model" den rahatça bahsedebilir hem de İslam dünyasına istediği ılımlı mesajları verebilir" yorumu yapılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*