Obama İsrail'e destek sözü verdi

Obama İsrail'e destek sözü verdi.11525
  • Giriş : 23.07.2008 / 12:47:00
  • Güncelleme : 23.07.2008 / 13:07:44

ABD'nin Demokrat partili başkan adayı Barack Obama, Kudüs'ü ziyaret ederek, İsrailli yetkililerle bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ve muhalefet partisi Likud Genel Başkanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Obama, İsrail'e destek sözü vererek, ABD Başkanı seçilmesi halinde, Orta Doğu barış sürecini güçlendirmek için çalışacağını söyledi.

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Başbakan Ehud Olmert ile de bir araya gelmesi planlanan Obama, dün Kudüs'te yapılan buldozerli saldırı için, "Terörizmi yenmek için neden birleşmiş bir yolda gayretle ve acilen çalışmak zorunda olduğumuzun sadece bir göstergesi" ifadesini kullandı.

Obama'nın, bugün İsrailli yetkililerle görüşmelerinden sonra Filistinli militanların roket saldırılarına maruz kalan Gazze Şeridi sınırı yakınındaki Sderot kentini ziyaret etmesi de bekleniyor.

ABD'nin Demokrat partili başkan adayı Barack Obama, daha sonra Batı Şeria'ya geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Filistin Başbakanı Selam Feyyad ile görüşecek.

Netanyahu, Obama ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin Demokrat partili başkan adayının, İsrail'in güvenliğine hiçbir zaman zarar vermeyeceği sözünü verdiğini ve İran'ın nükleer bir güç haline gelmesinin önlenmesinin "önceliği" konusunda mutabık olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*