Obama Müslümanlara verdiği mesaj

Obama Müslümanlara verdiği mesaj.10631
  • Giriş : 21.01.2009 / 22:57:00

Başkan Obama, artık resmen ABD'nin yeni Başkan'ı! Obama, Başkan olarak yaptığı ilk konuşmasında umut dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin ilk siyah başkanı olarak ülke tarihine geçen Barack Hussein Obama, terörizme karşı savaşta kararlılığın gevşemeyeceğini ve amacını terörle elde etmeye çalışanların yenileceğini söyledi.

Barack Hussein Obama, ABD Başkanı sıfatıyla ilk konuşmasında, Müslüman dünyaya da seslendi ve "İlerlemek için ortak çıkarlar ve karşılıklı saygıya dayalı yeni bir yol arıyoruz" dedi.

Obama yemin törenini ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sevgili vatandaşlarım, Bugün karşınızda burada, karşımızda duran görevle alçakgönüllükle duruyorum. Barış zamanlarında ve fırtınalı dönemlerde bu yeminler edildi. Bu dönemde kurucu metinlerimize olan inancımızla yola devam ediyoruz. Krizin orta yerinde olduğumuzu biliyoruz. Ulusumuz savaşta...Uzak coğrafyalarda mücadele ediyoruz. Ekonomimiz gerçekten zayıf durumda. İşlerini kaybeden vatandaşlarımız var. Sağlık hizmetleri çökme noktasında. Çok zor bir dönem başlıyor. Ama kendimize güvenimizi yitirmemeliyiz. Önümüzdeki nesil için çok önemli ekonomik tedbirler alacağız. Çok kolay ve kıza zamanda değil ama başaracağımıza eminim.

ESKİMİŞ DOĞMALARI BIRAKIYORUZ

Umut için biraraya geldik. Tutulmayan sözleri bırakmayı, eskimiş doğmaları bırakmayı tercih etitk. Artık çocukça görüşleri bırakmanın zamanı geldi. Artık ruhumuzu yeniden kuvvetlendirmek zamanı geldi. Ulusumuzun büyüklüğünü yeniden dile getirme zamını.

HER YERDE YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

Yeteneklerimiz hala yerinde, hoş olmayan kararlar alacağız. Bugünden itibaren ayağa kalkmalı, tozları silkelemeli ve Amerika'yı yeniden yaratmaya başlamalıyız. Her yerde yapılacak çok iş var. Ekonominii durumu her yerden müdahaleyi gerektiriyor.

SİYASİ ÇATIŞMALARDAN UZAKLAŞMALIYIZ

Toprağımızı ekmeli, fabrikalarımızı çalıştırmalı, öğrencilerimizi , gençlerimizi eğitmeliyiz. Artık siyasi çatışmalardan uzaklaşmalıyız. Bütçelerimizi akıllıca harcayacağız. Piyasının gerektirdiklerini boşverin. Bu kriz bize bir ders verdi.

İNSAN HAKLARI VE İDEALLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ

Ortak savunmamız sö zkonusu olduğunda ise güvenliğimizle ideallerimiz arasında seçim yapmacağız. İnsan hakları ve ideallerimizi unutmayacağız. Güvenlik için ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz. ABD herkesin dostudur. Bir kere daha dünyaya liderlik etme görevini üstlendik.

Hukukun üstünlügü ve insan hakları klavuzumuz olacak. Farklılıkları kucaklayacağız. Dostalarımızla ve eski düşymanlarımızla birlikte çalışacağız. Nükleer tehdit berteref edene kadar çalışyacağız. Ve küresel ısınma ile mücadele edeceğiz.

MOZAİK MİRASIMIZ BİZİM KUVVETİMİZ

Biliyoruz ki bu mozaik mirasımız bizim kuvvetimiz. Hristiyan, Müslüman, Musevi, Hindu, Ateist, tüm inançların oluşturduğu bir ülkeyiz. Biz yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız. Her nesilden, her dilden, dinden vatandaşlarımız var.

"MÜSLÜMANLARA SESLENDİ"

Müslüman dünyasına sesleniyorum, karşılıklı çıkarlarımız var. Yumruğunuzu açın elinizi sıkacağız. Biz yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız. Fakir ülkelerin vatandaşları sizlerle birlikte çalışacağız tarlalarınızı ekeceğiz. Dünya deişiyor biz de değişeceğiz. Bizlerin şansını her ülkeye götüreceğiz. Karaterimizi oluşturan sorumluluğu üstleniyoruz.

ÖZGÜRLÜK KAVRAMINA SIĞINALIM

60 yıl önce benim gibiler restoranlara giremiyordu bu gün bu çağın bittiğini göstergesidir. Kim olduğumuzu hatırlayalım. Gelecekte sadece erdem ve umut varlığını sürdürecek. Amerika... Ortak tehditlerle mücadele etiğimiz bu kış gününde şunu hatırlayalım. Özgürlük kavramına sığınalım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*