Obama protestosuna beraat

Obama protestosuna beraat.14442
  • Giriş : 08.07.2009 / 16:03:00

Obama'nın Türkiye ziyareti sırasında TBMM yakınında basın açıklaması yapmak isterken polisle tartışan 21 ÖDP'liye açılan davadan beraat çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı Barack Obama'yı, Türkiye ziyaretinde protesto etmek için TBMM yakınında basın açıklaması yapmak isteyen 21 ÖDP üyesi, ''Dağıtma sırasında polise cebir, şiddet, tehdit, saldırı veya mukavemette bulunarak'', Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davada beraat etti.

Ankara 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasında, katılanlar İbrahim Filiz, Ersin Arpacı ve Bülent Yıldızdüştü ile sanıkların avukatları Candan Dumrul ve Suna Coşkun hazır bulundu.

Sanık avukatları Dumrul ve Coşkun, bazı tanıkların mahkemede dinlenilmesini ve bir takım kanıtların mahkemece incelenmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Adnan Şahin, dava konusu olayın açıklığa kavuştuğunu belirterek, sanık avukatlarının talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Yargıç Yusuf Öztürk, ara kararında, sanık avukatlarının talebinin reddini kararlaştırdı.

Duruşmada, mahkemeye esas hakkındaki görüşünü sunan Cumhuriyet Savcısı Şahin, sanıkların, olay günü Ankara'ya gelecek olan ABD Devlet Başkanı Obama'yı protesto etmek için gösteri yürüyüşü yaptıklarını anımsattı.

Anayasa'nın 34. maddesine göre, herkesin önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu belirten Savcı Şahin, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay 8. Dairesi'nin yerleşmiş kararlarında, demokratik tepki niteliğinde olan gösteri yürüyüşlerinin, 2911 sayılı Yasa'nın unsurlarını oluşturmadığını kaydetti.

Savcı Şahin, bu nedenlerle tüm sanıkların ayrı ayrı beraatına karar verilmesini talep etti.

Sanık avukatları Dumrul ve Coşkun, esas hakkındaki görüşe katıldıklarını belirterek, müvekkillerinin beraatının kararlaştırılmasını istedi.

Yargıç Yusuf Öztürk, 5271 sayılı Yasa'nın 223/2. maddesinin (a) bendi uyarınca sanıklar Önder İşleyen, Deniz Bulunmaz, Esat Abdaloğlu, Yılmaz Eren, Tolga Demirli, Eren Şahiner, Aşkın Kaleci, Onur Kılıç, Onur Ünalleylioğlu, Mehmet Bahçıvan, Erencan Soylu, İbrahim Altay, Gökay Gümüş, Tevfik Hürkan Urhan, Ali Sarp Ağım, Fikret Barbaros Göçer, Ozan Sürer, Jebağı Canberk Aydın, Can Gönülalan, Hakan Küçük ve Sezgin Çalışkan'ın beraatlarına karar verildiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*