Obama resmen aday!

Obama resmen aday!.11525
  • Giriş : 28.08.2008 / 10:22:00

Demokrat Parti, 2008 Başkanlık seçimlerine Barack Obama'yı resmen aday gösterdi. Illionis senatörü, ABD'deki iki büyük partiden birinin aday gösterdiği ilk siyasî oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adaylık mücadelesini Obama'ya karşı az bir farkla kaybeden Senatör Hillary Clinton, Denver'daki kongreye katılan delegelerden Cumhuriyetçi aday John McCain'e karşı Obama'yı aday göstermelerini istedi. Obama'nın kampanya sloganı 'Yes We Can' (Evet, yapabiliriz) diye bir ağızdan bağıran delegeler, başkan yardımcılığı için de Delaware Senatörü Joseph Biden'i aday gösterdi.
Joseph Biden, kongrede yaptığı konuşmada Başkan George Bush'un icraatlarının ABD'yi tarihindeki en az güvenli ve en çok dışlanmış hale getirdiğini savundu. Biden, Vietnam gazisi McCain'i kastederek, Amerika'nın bu zamanlarda iyi bir askere değil, akil bir lidere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Biden'in bulunduğu kürsüye çıkan Obama da, Amerika'yı geri alma yolculuğuna Delawere senatörüyle birlikte çıkmaktan gurur duyduğunu söyledi. Obama, Hillary Clinton ile eski başkanlardan eşi Bill Clinton'a da teşekkür etti.

Bill Clinton ise seçimden önce yaptığı konuşmada Obama'nın başkanlık için uygun isim olduğunu vurgulayarak, "Obama, Amerika'nın dünyadaki liderliğini yeniden tesis etmeye hazır" mesajını verdi.

Demokrat Parti'deki adaylık yarışının sona ermesinin ardından gözler Cumhuriyetçi Parti'ye çevrildi. Cumhuriyetçilerin kongresi önümüzdeki hafta Minneapolis'te yapılacak. Bu kongrede resmen aday gösterilmesi beklenen Senatör McCain'in bugün başkan yardımcısı adayını açıklayabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*