Obama şakası radyo kapattırıyor

Obama şakası radyo kapattırıyor.21067
  • Giriş : 27.05.2009 / 09:11:00

Bir Kanada radyosunun Obama'ya beyazlar içinde siyah olduğu için daha kolay suikast düzenlenebileceği şakası yayınlamasında sonra, yayın lisansı tehlikeye girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransızca yayın yapan bir Kanada radyosunun ABD başkanı Barack Obama ile ilgili suikast şakasından dolayı yayın lisansı tehlikeye girdi.

"Bye Bye" adlı komedi programının çeşitli bölümlerinde, Barack Obama ile ilgili saldırgan ve ırkçı şakalar yapılması büyük tepki topladı. Yüzlerce şikayetten sonra, ilgili komisyon Radyo Kanada adlı radyoya kınama cezası veren bir karar aldı. Obama'nın ABD başkanı olmasından sonra yayınlanan bir bölümde, programı yapan komedyenlerden biri, "Irkçı değiliz ama Beyaz Saray'da bir negro iyi olacak. Beyazların arasında bir siyah, kendisine ateş etmek kolay olacak" diye konuşmuştu.

Konuyu gündemine alan Kanada RTÜK'ü, "ABD başkanının derisinin rengi sebebiyle kendisine daha kolay suikast düzenlenebileceğini söylemenin, komik olmadığına" dikkat çekerek, "bu şaka, rahatsız edici, yaralıyıcı ve ırkçı bir yorumdur" açıklamasında bulundu. Aynı komedi programının bir başka bölümünde Obama'yı canlandıran bir oyuncu konuk edildiğinde, program sunucusu, "Siz siyahlar hep birbirinize benziyorsunuz, ayırt etmesi zor" diye konuşuyordu. Sonra da, salondaki seyircileri, ortamda bir siyah bulunduğu için cüzdanlarına sahip çıkmaya çağırıyordu.

Kurul, Radyo Kanada adlı yayın kuruluşuna her hangi bir ceza kesmedi ancak, yeniden yayın lisansı almak için komisyona başvurduğunda bu yayının dikkate alınacağı uyarısında bulundu. Radyo Kanada'nın yayın lisansının 2011 yılında sonra ereceği öğrenildi. Kanada'da yapılan anketlerin tamamında Kanadalıların çoğunluğu, Obama'yı kendi liderlerinden daha çok sevdiklerini dile getiriyor.

STAR- TURKISH JOURNAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*