Obama Sultanahmet'e hayran kaldı

Obama Sultanahmet'e hayran kaldı.11159
  • Giriş : 07.04.2009 / 14:45:00

Özellikle bir yer çok dikkatini çekti. Erdoğan'ın bakın hangi sözüne tebessüm etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, ABD Başkanı Barack Obama'nın Sultanahmet Camisi'ni ziyaretiyle ilgili, ''Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi'' dedi.

Obama'nın, Sultanahmet Camisi ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Çağrıcı, kendisini caminin baş imamı Emrullah Hatipoğlu ile cami girişinde karşıladıklarını belirtti.

Hayatımın en önemli anlarından biri

Çağrıcı, ''Adet olduğu üzere kendisine caminin tarihi ve teknik detaylarıyla ilgili bilgiler verdik. Gördüğüm kadarıyla camiden çok etkilendi. Çıkışta bana söylediği bir cümle, 'Manevi olarak son derece etkilendim, hayatımın en önemli anlarından biri...' oldu'' diye konuştu.

Hünkar mahfiliyle özellikle ilgilendi

Çağrıcı, özellikle camide hangi bölümlerle ilgilendiği yönündeki bir soruya karşılık, Obama'nın hünkar mahfiliyle özellikle ilgilendiğini ifade etti.

Erdoğan'ın tebessüm ettiren sözü

Mustafa Çağrıcı, Obama'nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın camideki hat üzerinde peygamberin torununun adı olan ''Hüseyin'' yazılı levhaları göstererek söylediği ''Barack Hüseyin Obama'' sözüne tebessüm ettiğini bildirdi.

Erdoğan ziyareti değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyaretiyle, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başladığına inandığını söyledi.

Erdoğan, Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi'ni ziyaret eden Barack Obama'yı uğurladıktan sonra, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yürüyerek ''Tarihi Sultanahmet Köftecisi''ne geldi.

Başbakan Erdoğan, yemeğin ardından çıkışta kendisini bekleyen vatandaşları selamladı. Bu sırada grup içerisindeki bir çocuğa korumaları yardımıyla ulaşan Erdoğan, çocukla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra basın mensuplarının, ABD Başkanı Obama'nın Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi ziyaretlerine ilişkin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, gerek Ayasofya, gerekse Sultanahmet'in kendi mimari özellikleri içinde ABD Başkanı Barack Obama'yı çok etkilediğini bildirdi.

Obama'nın, yarım günlük bir gezisinin İstanbul'u tanımaya yetmeyeceğini, İstanbul'u çok daha farklı şekilde gezmek gerektiğini yanındaki arkadaşlarına ifade ettiğini öğrendiğini kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstanbul büyük bir yer. Öyle yarım günde, bir günde gezilecek bir yer değil. Ben mutlu ayrıldığına inanıyorum. Güzel anılarla ayrıldığını ifade etti. Türkiye-Amerika arasındaki ilişkiler konusunda yeni bir dönemin, sürecin başladığına inanıyorum. Çok daha farklı bir dönemin başladığına inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*