Obama Türkiye'yi 2 konuda zorlar

Obama Türkiye'yi 2 konuda zorlar.10631
  • Giriş : 08.11.2008 / 08:36:00

İskele Sancak’ta Obamalı Amerika masaya yatırıldı. Programın konukları Obama'nın Türkiye ile ilişkisini Kürt-Ermeni konusunun belirleyeceği noktasında birleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erhan Çelik'le İskele Sancak'ta bu hafta Obamalı Amerika masaya yatırıldı.. Amerikan başkanlık seçim sonuçlarının canlı yayında analiz edildiği programda, Barac Obama'nın Türkiye ve dünyaya olası etkileri tartışıldı.

Uzman konuklar, Siyaset Bilimci Doğu Ergil, Gazeteci Yazar Aslı Aydıntaşbaş, Gazeteci Yazar Mustafa Özcan ve Suriyeli gazeteci Hüsnü Mahli canlı yayın İskele Sancak'ta sorulara cevap verdi.

KURBAN KESEN MUHTAR TELEFONLA BAĞLANDI

Program, Van'da Obama'nın başkan seçilmesinin ardından 44 kurban kesen köyün muhtarı Abulkerim Kulaz'ın telefon bağlantısı ile başladı ve neden böyle bir sevinç yaşadıklarını anlattı.

Kulaz, Obama'nın Afrika kökenli olması ve isminde Hüseyin bulunmasına çok sevindiğini söyleyerek, 'Bush'un gitmesine çok sevindim. Obama'nın kazanmasından sonra da böyle bir kurban kesme fikri ortaya çıktı. Obama'ya da mesaj yolladık. Mesajımda ona dünyaya barış getirmesini ilettim' dedi.

Gazeteci Yazar Aslı Aydıntaşbaş, muhtarın aslında tüm dünyayı temsil ettiğini ifade ettiği görüşünde, 'Herkes kendinden birşey görmüş durumda. Kendini halkın aşağısında gören kişilerin de ben de bir gün onun gibi olabilirim hissine kapıldı ve bundan mutluluk duydular' dedi.

ERDOĞAN VE OBAMA'NIN ORTAK YÖNLERİ

Mustafa Özcan, Obama'nın da Erdoğan gibi bir kriz sonrası kurtarıcı görüldüklerini için iktidara geldiklerini iddia ederek, dünyadaki yaşanan küresel krizin en çok etkilediği Amerika'nın, Bush'a karşı tepkilerini Obama'ya oy olarak yansıttıklarını söyledi.

Özcan aynı durumun 2001 krizi sonrası Türkiye'nin de tepki oylarının Erdoğan'a gittiğini ve AKP'nin iktidara geldiğini ifade etti.

YAHUDİ LOBİSİ SEÇİMİ ETKİLEDİ Mİ?

Aslı Aydıntaşbaş ve Hüseyin Mahli, seçimlerde yahudilerin seçimlerde etkisi konusunda görüş ayrılığına düştüler.

Aydıtaşbaş, lobinin seçimlere etksinin olmadığını, lobinin Obama'yı istememesine rağmen seçildiğini söylerken, Mahli tam tersi fikir ortaya attı. Mahli, birebir etkili olduğunu savunurken, bunu da Obama'nın ekibindeki 4 kişinin yahudi lobisinin adamlarını olduğunu hatta Beyaz Saray genel sekreteliğine atanacak kişinin ileriki dönemlerde yapacağı işler ve söylemleriyle açık bir şekilde belli edeceğini söyledi.

OBAMA'NIN YARDIMCISI KÜRT DOSTU

Hüseyin Mahli, yeni dönemde Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin gerilebileceğini çünkü Obama'nın yardımcısı Joe Biden'ın Kürtleri sevdiğini ve Irak'ın çözüme kavuşması için 3'e bölünmesi fikrini savunduğunu söyledi.

Mahli özellikle ABD'nin Irak'tan hiçbir zaman çekilmeyeceğini de iddia etti.

YENİ DÖNEMDE TÜRK-ABD İLİŞKİLERİ

Obama ile birlikte yeni dönemde özellikte, PKK konusunda Türkiye'ye destek verilmeye devam edileceğini görüşünde olan Aslı Aydıntaşbaş, 'Ancak DTP konusunda Bush kadar sessiz olmayacağını ve DTP'yi kapatmama yönünde Türkiye'ye söylemde bulunabilir' dedi.

Yusuf Özcan ise Obama döneminde Kürtler'in bölgelerinde biraz daha serbest hareket edebileceklerini ancak bundan ileri gidemeyeceklerini Obama yönetiminin de bunu göreceğini söyledi.

OBAMA SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI TANIYACAK MI?

Doğu Ergil, bağlayıcılığı olmayan bir kararın Türkiye'yi bağlayamayacağını söyleyerek, siyasetçilerin bu konuyu oturup tartışarak aşacaklarını görüşünü dile getirdi.

BÜYÜK ORTADOĞU PLANI ÇÖPE ATILMIŞTIR

Programın tüm konukları artık bu konunun çöpe atıldığını ve Obama döneminde gündemden kalkacağı görüşünde birleştiler.

İSKELE SANCAK'TA F.BAHÇE-G.SARAY TAHMİNLERİ

Programın son bölümlerinde izleyicilerden gelen maillere yanıt verildi. Hüseyin Mahli'nin yarın ki derbi maçta tahmini isteyen bir izleyiciye Mahli'nin yanıtı Fenerbahçe oldu. Programın sunucusu Erhan Çelik, sarı-kırmızılı kravatına vurgu yapıp gönlünün G.Saray'dan yana olduğunu ancak yine de dostluğun kazanması temennisiyle program kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*