Obama: Türkiye'yi AB'ye kabul edin

Obama: Türkiye'yi AB'ye kabul edin.16696
  • Giriş : 05.04.2009 / 15:16:00
  • Güncelleme : 05.04.2009 / 15:34:53

Obama, AB'nin Türkiye'yi üyeliğe kabul etmesinin, İslam dünyasına olumlu bir mesaj olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise, Türkiye'yi üye yapıp yapmamaya AB'nin karar vereceğini belirtti.

Barack Obama, ABD-AB zirvesi için Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da 27 ülkenin bir araya geldiği öğle yemeğindeki konuşmasında, Batı'nın İslam ülkeleriyle daha yakın ilişkiler ve işbirliği arayışında olması gerektiğini kaydetti. Obama, ''Türkiye'yi AB'ye almak bu yönde önemli bir işaret olacaktır'' dedi.

Obama'ya cevap, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetini tekrarlayan Sarkozy'den geldi. Sarkozy, Obama'nın Türkiye'nin AB'ye alınması yönündeki çağrısının ardından TF1 kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin üyeliğine karşı çıktığını tekrarladı ve ''Başkan Obama ile dirsek dirseğe çalışıyorum, ama AB konusu söz konusu olduğunda buna karar vermek AB üyelerine düşer'' diye konuştu.

Türkiye'nin üyeliğine hep karşı çıktığını ve bu tavrını sürdürdüğünü kaydeden Fransız Cumhurbaşkanı, ''AB üyesi ülkelerin büyük bir çoğunluğunun da Fransa'nın tavrı çizgisinde olduğunu sanıyorum. Türkiye çok büyük bir ülke, hem Avrupa'nın, hem de ABD'nin müttefiki. İmtiyazlı bir ortak olarak kalmalıdır, tavrım değişmedi'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*