Obama ve Abbas ilk kez buluştu

Obama ve Abbas ilk kez buluştu.8058
  • Giriş : 29.05.2009 / 08:36:00

ABD Başkanı Barack H. Obama, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Beyaz Saray'da bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlk kez buluşan iki lider, Oval Ofis'te yapılan görüşmenin ardından çıkışta kendilerini bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu. Obama, İsrailliler ile Filistinliler arasında barış yolunda ilerlemeler kaydedilebileceğine inandığını söyledi. Bu tür ilerlemelerin aciliyetine dikkati çeken Abbas ise, ''Süreçte zaman ana faktör" dedi. İsrail'den verdiği taahhütleri yerine getirmesini ve Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesini durdurmasını bir kez daha isteyen ABD Başkanı, Filistin devletinin kurulmasından yana olduğunu belirtti.

İki devletli çözüme inandığının altını çizen Barack Obama, "Tarafların, yol haritasında yerine getirmesi gereken yükümlülükleri var, buna yerleşim birimi inşasının durdurulması da dahil'' ifadelerini kullandı. Obama, daha önce bir araya geldiği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile, "yerleşim birimlerinin durdurulması konusunda çok açık konuştuğunu" anlattı.

Mahmud Abbas, Obama'ya barış sürecine işlerlik kazandırılmasına ilişkin bir belge sunduğuna değindi. Abbas, "Bu belge yol haritası ya da Arap barış inisiyatifinden çıkma bir belge değil. Bu, iki planın uygulanması için mekanizmaların oluşturulmasına yönelik fikirleri içeriyor. Obama, bu belgeyi inceleyeceğine söz verdi'' diye konuştu. Barack Obama'nın başkanlığı döneminde bir Filistin devleti kurulması konusunda iyimser olup olmadığının sorulması üzerine Abbas, ''Verilen sözlerin gerçek olmasını umuyorum. İsrail engel koymazsa bunu hiçbir şey engellemez'' cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*