Obama ve Clinton karşı karşıya

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Siyahların sivil hakları kazanmalarında tarihi bir öneme sahip olan Alabama eyaletindeki Selma yerleşim yerinde Demokrat Parti'nin iki güçlü Başkan adayı karşı karşıya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Senatör Hillary Clinton ile Senatör Barrack Obama, 1965'teki "Kanlı Pazar" olarak tarihe geçen Edmund Pettus köprüsünde sivil hakların kazanılması nedeniyle yapılan törene katıldı. Törende bir çok defa karşı karşıya gelen iki başkan adayının birbirleri ile çok az konuşmaları dikkat çekti.

Barrack Obama, törende yaptığı konuşmada "Bizler ne zaman oy kullanma hakkı kazandık ise, insanlar o vakit hakikaten oy kullandı. Bizlerin insanca yaşamaları için insanlar burada kanlarını döktüler" diye konuştu. Törende kendisine Dallas vilayetinin sembolik anahtarının teslim edilmesi üzerine Obama, "Bu anahtara ben değil, 1965 yılında Afrikalı-Amerikalılar hapisten çıkabilmek için ihtiyaç duyuyordu" ifadesini kullandı.

Alabama Eyalet Meclisi'nin tek Müslüman milletvekili olan Yusuf Abdus-Salaam da buradaki konuşmasında Obama'yı, Müslümanlarla bağlantı kurmaya çağırdı. Salaam, "Obama, Afrika, Asya ve Avrupa ile Müslüman dünyası arasında iyi ilişkilerin kurulmasını sağlayabilir" dedi.

Hillary Clinton ise konuşmasında federal hükümete yüklenerek icraatlarını eleştirdi. Katrina felaketi mağdurlarının hâlâ karavanlarda yaşadığına dikkat çeken Clinton, Bush yönetimini sağlık sigortası, global sıcaklıkla savaşta yetersiz kalmakla suçladı. Her iki başkan adayı da konuşmalarında Selma'da verilen insan hakları savaşının kazanılmasına övgüler yağdırdı.

Siyahların en çok tercih ettiği adaylardan olan Clinton, kendisine tanılan bu ayrıcalığı ima ederek, "Benim seçilme şansımın nereden geldiğini biliyorum ve bundan dolayı da çok mutluyum." şeklinde konuştu.

Ünlü insan hakları savunucusu C.T. Vivian da konuşmasında Bill Clinton'a övgüler yağdırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious