Obama yatırımcılara güven verdi!

Obama yatırımcılara güven verdi!.7356
  • Giriş : 15.03.2009 / 17:14:00

Obama: Yabancı yatırımcılar ABD'deki yatırımlarının selametinden kaygı duymalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı Barack Obama, Çin ve diğer yabancı yatırımcıların ABD'deki yatırımların selameti konusunda sonsuz güven içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Obama, Çin Başbakanı Ven Ciabao'un, Çin'in elindeki ABD'deki tahvilleri konusunda ''biraz endişeli'' olduğu açıklamasının hatırlatılması üzerine, yatırımcıların korkması için bir sebep olmadığını ve finansal kriz sırasında bile ABD'de yatırımların arttığını söyledi.

Obama, ''Sanırım sadece Çin hükümeti değil, her yatırımcı ABD'deki yatırımlarının güvenliği konusunda sonsuz bir güvene sahip olabilirler. Bunlar sadece ABD tahvilleri değil, aynı zamanda dünyada en dinamik ekonomiyi sağlayan özel sektörün, ticaretin ve sanayinin tahvilleri'' dedi.

Londra'da 2 Nisan'da düzenlenecek G-20 zirvesinde finansal endüstride daha sıkı kuralların konulmasını isteyeceğini belirten Obama, sıkı ve güncellenmiş kuralların muhtemelen finansal sektörde gelecekteki erimeleri önleyeceğini ifade etti.

ABD'deki kuralların ve düzenlemelerin 21. yüzyıl endüstrisi için artık zamanının dolduğunu söyleyen Obama, diğer ülkelerin de şimdiki krizin tekrarını önlemek için düzenleyici kurumlarını yenilemesi gerektiğini kaydetti.

Teşvik paketleri dahil bir dizi yaklaşımın ekonominin canlanması için gerekli olduğuna işaret eden Obama, ancak ''finansal düzenlemenin uğraşmak istedikleri konuların önünde ve merkezinde yer aldığını'' bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs de, ''Dünyanın hiçbir yerinde ABD'de olduğu kadar güvenli bir yatırım yoktur'' dedi.

Çin Başbakanı Ven Ciabao, Çin Ulusal Halk Meclisinin (ÇUHM) yıllık toplantısının sona ermesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, Çin'in elinde bulunan ABD'deki tahvilleri konusunda ''biraz endişeli'' olduğunu açıklamıştı.

''ABD'ye yüklü bir sermaye aktardık ve doğal olarak bu tahvillerin güvenliğini takip ediyoruz'' diyen Ven, ABD yönetimini tahvillerin güvenliği konusundaki taahhütlerini yerine getirmeye çağırmıştı.

Çin'in elinde yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde ABD tahvili bulunduğu tahmin ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*