Obama ziyareti, Türkiye'ye ilgiyi artırdı

Obama ziyareti, Türkiye'ye ilgiyi artırdı.12970
  • Giriş : 22.04.2009 / 15:59:00

ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyaretinin de etkisiyle dünya ülkelerinin Türkiye'ye ilgisinde yaklaşık yüzde 45 oranında artış yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medya Takip Merkezi'nin (MTM) araştırma verilerine göre; 1-15 Nisan tarihleri arasında ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın ziyaretinin de etkisiyle dünya ülkelerinin Türkiye'ye ilgisinde yaklaşık yüzde 45 oranında artış yaşandı. Türkiye'ye en büyük ilgiyi isi, ABD ve Kanada gösterdi. Şehir bazında da İstanbul'a olan ilgi Ankara'yı geride bıraktı.
Dünya basınının Türkiye'ye olan ilgisi, Nisan ayının ilk yarısında büyük artış gösterdi. Medya Takip Merkezi'nin 49 ülkenin toplam 642 gazetesinde yaptığı medya takip sonuçlarına göre; dış basında Türkiye hakkında yapılan haber sayısı, Mart ayının ilk 15 günlük dönemine göre yüzde 44,8 oranında artış gösterdi. 1-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye, 7 bin 842 haber ve yazıya konu oldu.

Aynı araştırma raporuna göre Nisan ayının ilk yarısında, Türkiye ile ilgili en çok haber yayımlayan ülke ABD oldu. Türkiye'ye en çok ilgi gösteren ülkeler arasında her zaman ilk sırada yer alan ABD basınındaki haber sayısı, Obama ziyareti nedeniyle yüzde 21,4 artış gösterdi. 15 günlük süreçte, ülkenin 138 gazetesinde Türkiye ile ilgili toplam 1406 haber ve yazı okuyucuların ilgisine sunuldu. Türkiye'yi yakın markaja alan bir diğer ülke ise 825 haberle Kanada oldu. Kanada basınının Türkiye ile ilgili haber sayısında, önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 107 artış yaşandı. Ülkemize en çok ilgi gösteren üçüncü ülke, 688 haberle İngiltere olurken, onu Almanya ve Belçika takip etti.

Ortadoğu ülkeleri arasında, Türkiye'ye en çok ilgi gösteren ülke, 148 haberle listenin 14. sırasında yer alan Suudi Arabistan olurken, uzak doğuda ise Çin basını, Türkiye ile ilgili yayınladığı 104 haberle listenin 18. sırasında yer aldı.

-İSTANBUL'UN POPÜLARİTESİ ANKARA'YI İKİYE KATLADI-

Rapora göre, dünya basınının en çok ilgi gösterdiği şehir ise 3 bin 123 haber ve yazı ile İstanbul oldu. Popülaritesi ile başkenti açık arayla geride bırakan İstanbul'u, Ankara 1.517 haberle takip etti.

Turistik şehirlerimiz arasında ilk sıralarda yer alan Antalya ve İzmir'e en büyük ilgi de Almanya, Belçika ve İsveç'ten geldi. Antalya 15 günlük süreçte 836 haber ve yazıya konu olurken, İzmir ise 289 haberde yer buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*