Obama'dan dünyaya yeni mesaj

Obama'dan dünyaya yeni mesaj.16696
  • Giriş : 04.02.2009 / 19:40:00
  • Güncelleme : 04.02.2009 / 18:59:10

ABD Başkanı Barack Obama, dünya ticaretiyle ilgili korumacı bir mesaj vermek istemediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan Obama, ekonomik teşvik paketindeki "Amerikan malı alın" söylemini değiştirmeye çalışacağını belirtti.

Obama, Fox televizyonuna yaptığı açıklamada, "Dünya ticaretinde düşüş olduğu bir dönemde, bir şekilde sadece kendimize bakıyormuş ve dünya ticaretiyle ilgilenmiyormuş mesajı vermek yanlış olacaktır" dedi.

Temsilciler Meclisinde geçen hafta kabul edilen ve halen Senato'da tartışılmakta olan 825 milyar dolarlık teşvik paketinde, kamu işleri projelerinde ABD demiri, çeliği ve mamul mallarının kullanılması öngörülüyor. Bu durum, ABD'nin ticari ortakları arasında, Birleşik Devletlerin korumacılığa doğru kaydığı şeklinde yorumlanarak kaygıya yol açmıştı.

Avrupa Birliği ve Kanada dün Kongre'ye gönderdikleri mektuplarda bu maddenin kaldırılmasını talep etmişlerdi.

Obama, ABC televizyonuna açıklamasında da, tasarının, ABD'nın müttefiklerinin misillemesine yol açacak her bölümünün çıkarılması gerektiğini belirterek, herhangi bir maddenin ticaret savaşını başlatmayacağından emin olmaları gerektiğini söyledi.

ABD ekonomisinin bu kadar hızlı kötüleşmesinden telaşa kapıldığını belirten Obama, bu durumun geceleri uykusunu kaçırdığını söyledi.

Obama CNN'e açıklamasında ise, 3 ay önce bile birçok iktisatçının ekonominin şu anki kadar kötü olacağını tahmin etmediğini söyledi.

-"TERÖRE KARŞI SAVAŞ"-

Başkan Obama, CNN'e yaptığı açıklamada, ''yetkililer sarf ettikleri kelimeleri dikkatlice seçerlerse'' ılımlı Müslümanların kazanılabileceğini söyledi.

"Teröre karşı savaş" ifadesini neden kullanmadığının sorulması üzerine Obama, Amerika'nın Müslümanlarla değil El Kaide gibi terör örgütleriyle savaştığını vurgulamak istediğini söyledi.

Obama, ABD'nin Arap ve Müslüman cemaatlerinin temsilcisi olmayan terör gruplarıyla savaştığının anlaşılmasının önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*