Obama'dan İran'a yeşil ışık!

Obama'dan İran'a yeşil ışık!.13906
  • Giriş : 20.03.2009 / 09:07:00
  • Güncelleme : 20.03.2009 / 09:24:54

ABD Başkanı Barack Obama, uzun yıllardır yaşadıkları sorunlardan kurtulmak için İran'a diplomatik kanalı kullanarak ''taze bir başlangıç'' teklif etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Obama, görüntülü kaydedilen, Nevruz Bayramı dolayısıyla yayımlanan çağrısında, Washington yönetimi olarak şimdi İran ile her alanda diplomasi taraftarı olduklarını, yapıcı ilişkiler aradıklarını söyledi.

İran ile doğrudan diplomatik temasa açık olduğunu ifade eden Obama, ancak böylesi bir sürecin tehditlerle ilerlemeyeceğini, bunun yerine karşılıklı saygı temelinde ve dürüstlükle süreci yürütmeyi istediklerini belirtti.

ABD'nin İran'ın "ülkeler topluluğunda" hak ettiği yeri almasını istediğini bildiren Obama, ancak bunun için Tahran'ın yapması gerekenler olduğunu kaydetti.

"Bu sizin hakkınız" diyen Obama, İran'ın bu toplulukta yerini alması için gerçek yükümlülükleri olduğunu, buraya terör ve silahlarla giremeyeceğini, İran halkı ve medeniyetinin gerçek büyüklüğünü gösteren barışçıl hareketlerle bunun mümkün olabileceğini vurguladı.

Obama, İran'ın nükleer programına işaret ederek, büyüklüğün ölçüsünün yok etme kapasitesi olmadığını da dikkat çekti.

Tahran yönetiminin enerji sorununu gidermek için barışçıl amaçlı olduğunu açıkladığı nükleer programı Washington tarafından, nihai amacı nükleer silah elde etmeye yönelik bir süreç olarak değerlendiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*