Obama'dan Myanmar'a gözdağı

Obama'dan Myanmar'a gözdağı.7356
  • Giriş : 16.05.2009 / 08:41:00

Obama, Burma'daki demokratik girişimleri bastırmaya yönelik hareketlerin ABD çıkarlarına düşmanlık anlamına geldiğini savunarak, yaptırımları sürdüreceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar'daki askeri yönetimin politika ve faaliyetlerinin Amerikan çıkarlarına tehdit oluşturmayı sürdürdüğünü belirterek, bu ülkeye yönelik yaptırımların sürdürülmesini kararlaştırdı.

Kararla ilgili Kongreye bilgi veren Obama, bu ülkedeki muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'nin tutuklandığını, baskı uygulamak amacıyla hakkında yeni ''uydurma'' suçlamalarda bulunulduğunu anlatarak, diğer Batılı ülkelerin söz konusu gelişmelere yönelik eleştirilerine ABD'nin de katıldığını kaydetti.

ABD ile Burma (Myanmar veya Birmanya) arasındaki krizin sona ermediğini belirten Obama, bu ülkedeki demokratik girişimleri bastırmaya yönelik hareketlerin ABD çıkarlarına düşmanlık anlamına geldiğini savunarak, ''bu nedenle, söz konusu tehdidin giderilmesini amaçlayan Burma'ya yönelik yaptırımların sürdürülmesinin gerekli olduğuna kara verdim'' ifadesini kullandı.

Evinde göz hapsi cezası çekmekte olan Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Kyi, Amerikalı bir turistin evinin yakınındaki gölü yüzerek kendisini ziyaret etmesi nedeniyle, göz hapsi kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konulmuş ve hakkında yeni dava açılmıştı. Muhalefet liderinin tutuklanması çeşitli ülke ve uluslararası kuruluş tarafından da kınandı.

Daha önce Birmanya ve Burma olarak da bilinen Myanmar'da yaklaşık 45 yıldır askeri yönetim bulunuyor. Askeri yönetiminin 1989'da adını 'Myanmar' olarak değiştirdiği ülkede 1989 yılında yapılan seçimleri Aung San Suu Kyi Aung liderliğindeki Ulusal Demokrasi Birliği büyük çoğunlukla kazandı. Ancak askeri yönetim seçim sonuçlarını geçersiz sayarak, muhalefet liderini evinde göz hapsine aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*