Obama'dan vergi kesintisi müjdesi

  • Giriş : 21.02.2009 / 16:52:00

Obama, Hazineye, 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketi kapsamındaki vergi kesintilerini uygulaması talimatı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama, haftalık radyo ve internet adresindeki açıklamasında, ''Hazine Bakanlığının bu sabah, çalışanların maaşlarına uygulanan vergi miktarını azaltmaya başladığını açıklamaktan memnunum'' dedi.

Vergi kesintilerinin etkilerinin 1 Nisana kadar hissedileceğini, bir ailenin her ay evine en az 65 dolar gireceğini ve vergi kesintisinin çalışan ailelerin yüzde 95'ini etkileyeceğini ifade eden Obama, ''Bizim tarihimizde daha önce hiçbir zaman bir vergi kesintisi hızla yürürlüğe girmemişti ya da bu kadar çok sıkı çalışan Amerikalılara yansımamıştı'' diye konuştu.

İlk önceliğinin ABD ekonomisini düzlüğe çıkarmak olduğunu, bu konudaki başarısı ya da başarısızlığının başkanlığını etkileyeceğini bildiğini belirten Obama, ''Bu sadece ekonominin düzelmesi yolunda atılmış ilk adım ve bu seyahati tamamlamada başarısız olamayız'' dedi.

Ekonomiyi teşvik paketini destekleyen Kongre'ye, valilere, belediye başkanlarına ve herkese müteşekkir olduğunu bildiren Obama, şöyle konuştu:

''Hiçbir şey kolay olmayacak. Önümüzde uzanan yol uzun ve tehlikelerle dolu olacak. Ancak, halk olarak bu krizin üstesinden geleceğimizden ve bu stratejiyi yürütecek akıl ve güce sahip olduğumuzdan eminim.''

Obama, ABD'de konutlara el konulmasını önlemek, bankacılık sistemini düzeltmek, kredi akışını yeniden sağlamak ve finansal endüstri kurallarını yenilemek gerektiğini de bildirdi.

Gelecek hafta salı günü Kongrede ekonomik krizin büyük yer tutacağı bir konuşma yapacak Obama, perşembe günü 2010 mali yılı için bütçesini açıklayacak.

Obama yönetiminin 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketi Demokratların kontrolündeki Kongre tarafından kabul edilmiş ve Obama planla ilgili yasayı geçen hafta salı günü onaylamıştı.

Ekonomiyi düzeltmeyi ve 3,5 milyon kişiye iş yaratmayı amaçlayan paket, eğitim, sağlık ve enerji harcamalarının yanı sıra 282 milyar dolar tutarında vergi kesintilerini ve 120 milyar dolar tutarında otoyollar ve demiryolları projeleri gibi altyapı çalışmalarını kapsıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*