Obama'nın doları YTL'yi zorlayacak

Obama'nın doları YTL'yi zorlayacak.16128
  • Giriş : 06.11.2008 / 08:27:00

Amerikan düşü dünyayı değiştirmeye yetecek mi? Obama'nın zaferi dünyada yeni ekonomik düzenin habercisi olurken, Obama'nın 'Dolar'ı 'YTL'yi zora sokacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan düşü dünyayı değiştirmeye yetecek mi?

Dünya değişiyor. Amerikalı sade vatandaş Barack Obama, hayatta değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu bir kez daha kanıtladı!

Bundan sonra değişecek her şeye hepimiz hazırlıklı olalım...

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, bir taşla üç kuş vurdu. Hem başkan oldu. Hem de kamuoyu ve yasama desteğini arkasına aldı.

Yepyeni bir dünya düzeni kurulacağı kesin.

Küresel uzlaşma ve küresel finans entegrasyonu için harekete geçilecek.

Dünya daha güzel olacak! Yeni finans sistemiyle ABD yeniden özüne dönecek. Artan vergiler nedeniyle ABD'de özel sektörün finans erişim imkânları genişleyecek. Herşey CP sayesinde olacak.

Sakın; CP nedir deyip geçmeyin!

Lütfen CP ( Commercial Paper), denilen borçlanma aracına odaklanın.

CP; Vatandaş ile şirketlerin düşük maliyetli, açık, temiz bir sistemde buluşmasından başka bir şey değil!

Şimdi, "Yahu koca ABD zaten bunu yapmıyor mu?" filan demeyin. ABD'de bankacılık sisteminin hedge fonlar üzerinden kâr yapma hırsı bu piyasayı çoktan eritmişti. Sadece Telekomünikasyon ve bilişim sektörü yoluna devam etti. ABD ekonomisi bu iki sektör sayesinde rekabet gücünü korudu. Büyüdü.

Ama hedge fonlar bir türlü durmak bilmedi! Konut piyasasında kâğıt kuleler bir bir çöktü, hedge fonlarda silinip gitti. Artık değişen bir yapı var.

Bazı aktörler yeni durumdan olumsuz etkilenecek. Başta Rusya olmak üzere Türkiye ve Körfez Ülkeleri Obama'nın gelişiyle siyasi ve ekonomik açıdan sıkıntıya girecek!

Niye mi?

Çünkü Obama ile birlikte dolara güven artacak. Para basılmayacağı için dolar daha değerli olacak! Artan vergiler CP piyasasını güçlendirecek. ABD kendine çeki düzen verecek. Gayrimenkul piyasasında talep bir anda canlanmayacak.
Ekonomideki durgunluk petrol fiyatını baskı altında tutacak! Körfez ülkelerini düşen petrol fiyatları değil, altüst olan varlıkların yeniden değerlemesi sarsacak. Körfez ülkeleri bekleyecek.

Daralan ABD ekonomisi Çin ve Hindistan'ın ihracatını olumsuz etkileyecek.

Bu tablo Rusya'yı sarsmaya yetecek. Rusya daha az gazı daha düşük fiyata satmak zorunda kalacak. Rusya, ihracatını Euro, ithalatını ise dolar ile yapıyor. Açıkçası 74 doların altına inen petrol fiyatı her 1 dolar için Rusya'ya 800 milyon dolar cari açık yazıyor.

Rusya, üretmiyor.

Üretmeyen bir ekonomiyle bu yolun aşılması zor!

Süper güç oyununa soyunan ve Kafkasya kartını farklı açan Rusya'nın yolculuğuna dikkat!

Obama'nın doları YTL'yi zora sokar!

Hazırlıklı olalım. Obama döneminde Türkiye ekonomik ve siyasi açıdan ciddi bir sınav verecek. Sözde Ermeni Soykırım Tasarısı olmak üzere İran ve Irak dosyası bizi bekliyor. Dosyalar kritik öneme sahip.

Ancak Obama'yı bu kadar büyük bir güçle başkanlık koltuğuna küresel mali kriz oturttu. Obama ile birlikte ABD ekonomi politikasındaki değişiklik bizi hayli sarsacak!..

Baştan söyleyelim.

Değerlenen dolar Türkiye'yi zora sokar. Çünkü Türkiye ithalatını dolar, ihracatını Euro üzerinden yapıyor. Ve, tam 6 yıldır toplam 350 milyar doları bulan düşük maliyetli ithalatını yüksek getirili ihracata dönüştürerek "üretici rantı" yaratıyor! Bu yolla başımızı ağrıtan yaratan cari açığı finanse ettik.

Şimdi bu oyun bitiyor...

Üstelik eriyen dünya finans sistemi para bulmayı zorlaştırıyor.

Bu tabloya bir de, "IMF'yi istemeyiz" diye tutturan Türkiye'yi ekleyin.

Karşımıza güçlü "ABD-IMF" birlikteliğinin çıkacağı kesin.

Sizce görünüm ne? Negatif değil mi?

Birileri de bize not verecek!!!

Krizi fırsata dönüştürmek o kadar kolay değil.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*