Obama'nın Gazze ve küresel kriz tavrı

Obama'nın Gazze ve küresel kriz tavrı.10631
  • Giriş : 07.01.2009 / 18:15:00

ABD'de Bush'tan görevi devralacak olan yeni Başkan Obama, medyanın karşısına çıkarak Gazze'de yaşananlar ve küresel krizle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


ABD'de Bush'tan görevi bu ay içinde devralacak olan Barack Obama, Gazze'deki İsrail'in gerçekleştirdiği katliam ve küresel krize karşı yeni yönetimin alacağı tedbirleri açıkladı. Obama, Gazze'deki konu için şu anda görevde olmadığı için açıklamada bulunamayacağını belirtirken küresel kriz konusunda yaptıkları çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

Gazze'de medyadana gelen olaylardan kaygılıyım. Göreve geldiğim andan itibaren bu sürecini çinde yer almaya çalışacağız. Göreve gelmeden önce farklı seslerin çıkması uygun olmayacaktır diye düşünüyorum.

İnsanların benim söylediklerimi nasıl yorumladıkları konusunda birşey diyemem. Yönetimin karşısına ikinci bir ses gibi çıkamayız. Burada kurumsal bazlı sınırlamalar da söz konusudur.

Ekonomik krizle ilgili hazırlıkları süren paketin miktarı konusunda netlik henüz sağlanmış değil. Şu anda mevcut açıkla ilgili kaygılar var. Paketin içeriğinde bir yatırım kısmı olacak, yeni istihdam sağlayıcı önlemler olacak. Bununla birlikte ekonomide farklı alanlarda önlemler içerecek, vergi rahatlaması getirmecek önlemler olacak. Bütçe baskılarını azaltmak olacak. Teşvik paketini de geniş kapsamlı hazırlıyoruz. Bu parayı en uygun şekilde kullanmak ve bu süreyi de 2 yıllık süreye yaymak istiyoruz.

Pakette yer alacak para kaynağını kongre üyelerinin söz sahibi olmak istemeleri oldukça uygun diye düşünüyorum. burda bizim için önemli olan şeffaflığın mutlaka sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü açıklanacak önlemlerde bugüne kadar görülmemiş ölçekte olacak. Teşvik paketinin bir kısmı federal enerji konusunda olacak. Milyarlarca dolar enerji maliyetlerini düşürmüş olacağız. Vergi mükelleflerinin hakkını koruyacak önlemler konusunda çaba sarfedeceğiz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*