Obama'nın halası kaçak yaşıyormuş

Obama'nın halası kaçak yaşıyormuş.11525
  • Giriş : 02.11.2008 / 08:32:00

ABD’nin yeni başkanı olması beklenen Obama’nın halası Zeituni Onyango’nun, kaçak bir göçmen olduğu ortaya çıktı. Obama bu konuda bilgisi olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de salı günü yapılacak olan başkanlık seçiminde Demokratların adayı Barack Obama, halası Zeituni Onyango'nun ABD'de kaçak yaşadığının ortaya çıkmasıyla ilgili olarak, bu konuda bilgisi olmadığını söyledi.

Obama'nın kampanyasından yapılan açıklamada, Senatör Obama'nın, Onyango'nun durumu hakkında bilgisi olmadığı, ancak yasaların uygulanması gerektiğine inandığı belirtildi. Açıklamada, Onyango'nun kampanyaya bağışladığı 260 doların da iade edildiği belirtildi. ABD yasaları, yabancıların seçim kampanyası bağışlarını yasaklıyor.

Açıklamada, annesi ile babası 2 yaşındayken ayrılan Obama'nın 20 yıl önce Kenya'ya baba tarafını görmeye gittiği ve o zamandan beri halasını birkaç kere gördüğü, Onyango'nun Obama'nın daveti üzerine 9 yıl önce turist vizesi ile Chicago'ya geldiği belirtildi.

Obama'nın, 2004 yılında senatör seçilmesiyle Senato'daki yemin törenine katılan Onyango'ya vize almasında yardımcı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, Obama'nın halasının ABD'de kalmasıyla ilgili ayrıntıları bilmediği ifade edildi.

Açıklamada, Obama'nın Onganyo ile son olarak 2 yıl önce telefonla konuştuğu, ancak yüz yüze görüşmediği belirtildi.

Barack Obama'nın kampanya yetkililerinden David Axelrod da, halkın seçim kampanyasının son 72 saatinde ortaya atılan bu tip olaylarla ilgili şüpheleri olacağını düşündüğünü söyledi.

Bu arada, Obama'nın rakibi Cumhuriyetçi Parti'nin adayı John McCain'in seçim kampanyası danışmanı Mark Salter, bu konuda yorum yapmayacaklarını, bunun aile içi bir durum olduğunu kaydetti.

Amerikan Associated Press ajansı, Obama'nın "Zeituni hala" dediği, babasının üvey kız kardeşi Zeituni Onyango'nun Kenya'dan geldiği ABD'de 2004'de sığınma talebinde bulunduğunu, ancak 4 yıl önce bu başvurusu reddedilmesine karşın ABD'den ayrılmadığını ortaya çıkardı.

Onganyo'nun ABD'de kalmasının göçmenlik yasasını ihlal eden cezai bir suç olmadığı, ABD'de bu durumda 10 milyondan fazla kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*