Obama'nın ilk dosyası Ortadoğu

Obama'nın ilk dosyası Ortadoğu.12370
  • Giriş : 22.01.2009 / 22:46:00

ABD'nin yeni başkanı Barack Obama, Ortadoğu sorunu için kolları sıvadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

20 Ocak'ta yemin ederek ABD'nin 44'üncü başkanı olan Barack Obama, koltuğuna oturur oturmaz Ortadoğu konusunda işbaşı yaptı. Görevi Bush'tan devralan Obama, ABD Başkanı sıfatıyla ilk uluslararası telefon görüşmesini Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptı. Obama, görüşmede Abbas'a Ortadoğu'da barışı sağlamak için çaba göstereceği sözünü verdi. Filistinli müzakereci Saib Erekat, yaptığı açıklamada, "Obama, kendisinin ve yönetiminin, Devlet Başkanı Abbas ile bölgede barışa ulaşmak için tam bir ortaklık içinde çalışacağını tekrarladı" dedi.

Obama, Ortadoğu konusunda ikinci telefon görüşmesini ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile yaptı. Barack Obama'nın, telefon görüşmesinde Ehud Olmert'e, Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığının durdurulması konusunda İsrail ile birlikte çalışacakları sözünü verdiği bildirildi. Olmert, Obama'yı, bu görevinden dolayı bir kez daha kutladı ve dün akşamki törenin tüm İsrail'i duygulandırdığını kaydetti. Olmert, ayrıca Gazze Şeridi'ndeki son durumla ilgili olarak Obama'yı bilgilendirdi. İsrail Başbakanı, uluslararası çabaların silah kaçakçılığını önlemede etkili olacağını, İsrail ve Filistin yönetimi arasında bir anlaşmaya kapı açacak sağlam bir ateşkese olanak sağlayacağını dile getirdi. Olmert, ABD'nin yeni başkanına, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne insani yardımların sağlanması için elinden gelen her çabayı göstereceğini, bölgedeki ekonomik durumun geliştirilmesi için çalışacağını da vurguladı.

ABD Başkanı, Ortadoğu barışı konusunda Filistin ve İsrail liderlerinin yanısıra Ürdün ve Mısır liderlerini de aradı. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Barack Obama'nın, görüşmelerinde, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesi sağlamlaştırmak için çaba göstereceğini belirttiğini söyledi. Gibbs, Obama'nın ayrıca, görev süresinin başından itibaren Arap-İsrail barışı için etkin çaba göstereceği sözüne bağlılığını dile getirdiğini bildirdi. Obama'nın, liderlerin işbirliğinin süreceğini umduğunu söylediği de kaydedildi.

Obama'nın, Gazze'deki saldırıların ilk başladığı günden itibaren konuya müdahil olan ve çeşitli diplomatik çabalarla barış girişimlerinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aramaması da dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*