Obama'nın kahvaltısında olumlu izlenim

Obama'nın kahvaltısında olumlu izlenim.16696
  • Giriş : 17.02.2009 / 17:16:00

ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'da verdiği kahvaltıya katılan Türk heyeti, ABD ziyaretlerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kahvaltıya katılan Türk heyetinin içerisinde yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı, Edirne Ticaret Borsası Meclis Salonu'ndaki değerlendirme toplantısında, 3-11 Şubat tarihleri arasında ABD'ye gerçekleştirdikleri ziyaretin çok olumlu geçtiğini söyledi.

Türkiye'yi temsil etmenin onuruyla ABD'deki temaslarını tamamladıklarını anlatan Yardımcı, şunları kaydetti:

''ABD Başkanı Obama'yla aynı ortamda bulunmak ve dünyaya verdiği mesajları ilk ağızdan duymak Türk heyeti olarak bizleri çok onurlandırdı. Kahvaltının yanı sıra ABD'de bulunduğumuz dönemde yabancı devlet adamları ve üst düzey yöneticilere Türkiye'yi ve Türkiye'deki hoşgörüyü anlatma fırsatımız oldu. 3 bin 800 kişilik seçkin davetliler grubunun içerisinde siyahı, beyazı birçok insanın arasında Türkiye'yi temsilen bulunduk, bu ayrıca bir gurur vesilesi oldu bizim için.''

ABD Başkanı Obama'ya sunulmak üzere hediyeleri Obama'nın danışmanları aracılığıyla ilettiklerini bildiren Yardımcı, ''ABD'ye gıda maddesi sokulması yasak olduğu için meşhur Edirne beyaz peynirimizi götüremedik. Ama heyetimizde bulunan Edirne'deki Sveti Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık nasıl yaptıysa Türk bayrağı motifli badem ezmesini bavulunda geçirmiş. Artık nasıl geçirdi bilmiyoruz okudu mu, üfledi mi bilmiyoruz. Türk heyeti olarak, badem ezmesi ve Selimiye Camii motifli tabağımızı, Obama'ya danışmanları aracılığıyla ilettik'' dedi.

Heyetteki Edirne Barosu avukatlarından Hüseyin Sıragezen de Obama'nın verdiği kahvaltının 1950'li yıllara dayandığını belirtti.

ABD'de yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için, ABD başkanlarından Roosvelt'in de katıldığı bir dua kahvaltısının 57 yıldır geleneksel halde yapıldığını ifade eden Sıragezen, şöyle konuştu:

''Her yıl şubat ayının ikinci perşembesi bu dua ABD'de yapılıyor. Geçmişi 1950'li yıllara dayanıyor. Amerikan Kongresi senatörleri yaşanan sıkıntılardan kurtulmak için bir dua organize ederek, dönemin başkanlarından Roosvelt'i de davet ediyorlar.

Bu daha sonra geleneksel hale gelen önemli bir toplantı halini alıyor. Biz de bu kahvaltıya, Amerika'da yaşayan Bulgaristan uyruklu bir profesör tarafından çağrıldık. Kahvaltının ana teması hoşgörü olduğu için Edirne'deki Müslüman ve gayrimüslim insanların bir arada huzurlu yaşamasını, orada anlattığımızı düşünüyorum.''

Kahvaltıya katılan Sveti Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık da Türkiye ve Bulgaristan'ın ''et ve tırnak'' gibi barış ve kardeşlik duygularıyla bir arada yaşadıklarını göstermekten ve hoşgörü örneği olarak sunulmaktan memnun olduklarını bildirdi.

Değerlendirme toplantısına katılan Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Angel Angelov da kahvaltıya katılan heyetini, iyi bir fırsatı değerlendirerek, bölgeyi, bölgesel imkanları anlatmalarından ve iyi bir temsil sunduklarından dolayı tebrik ettiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Yardımcı, slayt şeklinde hazırlanarak perdeye yansıtılan fotoğraflarla, heyetin Amerika gezisini basın mensuplarına anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*