Obama'nın siyahiliği sonucu etkilemedi

Obama'nın siyahiliği sonucu etkilemedi.11202
  • Giriş : 25.06.2008 / 12:25:00

Amerika'da Demokrat Parti'nin başkan adaylığını Barack Obama'nın kazanması, "ABD'nin siyah bir başkan hazır olup olmadığı" ve "Amerikalıların bir siyah adaya oy verip vermeyeceği" sorularını gündeme getirmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak ülkede gerçekleştirilen son kamuoyu yoklamaları, Obama'nın siyahîliğinin alacağı sonucu önemli ölçüde etkilemediğini ortaya koydu.

ABC Televizyonu ve Washington Post gazetesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen anketlerine göre, Cumhuriyetçi Parti'nin Başkan adayı John McCain, Amerikalı beyaz seçmenlerin yüzde 51'inin desteğini alırken Obama, yüzde 39'unun desteğini alıyor. 2000 yılı başkanlık seçiminde de Al Gore beyaz oylarında rakibi George Bush'un 12 puan gerisinde kalmıştı. Bush, 2004 yılında Kerry'e beyaz oylarda 17 puan fark atmıştı.

Siyasi analistler, Obama'nın, Kasım ayında kazanması halinde, bunu beyazlardan en az Bill Clinton ve Jimmy Carter kadar oy alabileceği kadar alarak başaracağı yorumunda bulunuyor. Carter 1976 yılında beyaz oylarda rakibi tarafından 4 puan geçilmişti. Bill Clinton ise 1992 yılında rakibi George H. Bush'un 1 puan gerisinde kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious