Obama'nın sözlerine Erdoğan'dan onay

Obama'nın sözlerine Erdoğan'dan onay.9658
  • Giriş : 04.06.2009 / 20:15:00

Erdoğan, özel uçak ANA ile Moldova'ya hareket etmeden önce gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Başbakan Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'ndan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Kemal Önal ve öteki ilgililer uğurladı.

Erdoğan, hareketinden önce geziye ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün Mısır'da yaptığı konuşmaya ilişkin, ''Doğrusu ben kısmen dinleme fırsatı buldum ve dinlediğim bölümleri itibarıyla o bölümlerin tamamına ben de katılıyorum. Temenni ederim ki ülkemdeki siyasiler de bunu masaya yatırıp bunlarla da bir ortak aklı oluştururuz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Moldova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda, ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Moldova'ya gittiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, zirve öncesinde yapılacak bakanlar toplantısında Türkiye'yi temsil etmek üzere Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın da heyete dahil olacağını söyledi.

Erdoğan, bölge ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek zirvenin, bölgesel ve küresel çaptaki güncel meseleleri en üst düzeyde ele alma imkanı sağlayacağını belirterek, Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci'nin bölgenin ortak iradesini ve özgün sesini yansıtan çok önemli bir Balkan iş birliği platformu olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin, 2009-2010 yıllarında dönem başkanlığını üstlenecek olmasının zirvenin önemini daha da artırdığına işaret eden Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Bu akşam bütün oradaki dostlarımızla Moldova'nın bir veda yemeği olacak ve yarınki toplantılardan sonra dönem başkanlığını üstlenmiş olacağız. Balkan ülkelerinin kendi inisiyatifinden doğan yegane uluslararası yapı olan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci'nın dönem başkanlığını devralmamız, aynı zamanda da Türkiye'nin bölgede izlediği aktif dış politikayı da teyit etmektedir. Türkiye'nin Balkanlar'a yönelik politikasının temel hedefleri arasında bölge ülkeleriyle ikili ilişkilerimizi her alanda en üst düzeyde tutmaya yönelik bir süreç olacak ve coğrafya ile ekonomik, siyasi, askeri, bütün bu alanlardaki iş birliğimizi de geliştirmesi önemli bir yer tutmaktadır. Zirve sırasında, güçlü tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Balkan ülkelerinin liderleriyle ikili görüşmelerde bulunma fırsatını da elde edeceğiz.''

-OBAMA'NIN SÖZLERİ-

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün Mısır'da yaptığı konuşmadaki mesajları nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine şunları söyledi:

''Doğrusu ben kısmen dinleme fırsatı buldum ve dinlediğim bölümleri itibarıyla o bölümlerin tamamına ben de katılıyorum. Temenni ederim ki ülkemdeki siyasiler de bunu masaya yatırıp bunlarla da bir ortak aklı oluştururuz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*