Obama'nın Türk olabilme ihtimali

Obama'nın Türk olabilme ihtimali.10631
  • Giriş : 17.11.2008 / 08:32:00

Tarihçi -araştırmacı Cezmi Yurtsever, ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın Kenya'daki atalarının Türk asıllı olduğu yönünde görüşlerin doğru olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama'nın biyografik bilgilerini dikkatle inceleyenlerin adının başında yer alan 'Aka' sözcüğünü görebileceğini bu sözcüğün, 'Önde gelen, baş, reis, büyük' gibi anlamlar içeren eski Türkçe sözcük olduğunu anlatan Yurtsever, Obama'nın Türk olduğu yönündeki iddialarına ilişkin şöyle dedi:

Aka ismi “Ağa”dan geliyor

“Aka sözcüğü Türkiye'de 'Ağa' olarak kullanılır. Obama'nın ismi babasının kimliğinin tekrarıdır. Onun köken bilgileri dedesi Hüseyin Onyango Obama ve daha büyük dedelerine dayanır. Hüseyin Onyango 1895/1979 yılları arasında yaşadı. Kenya'da hayatını sürdüren Hüseyin Onyango, gençliğinde Hristiyan misyonerlere aşcı olarak hizmet etti. Ama İslam inancına bağlı olarak aile düzenini kurdu. Onun da baba ve dedesi Osmanlı'ya bağlı Türk kimliği taşıyan insanlardı. O dönemin hatırası olarak aşiret ve aile içinde Türkçe 'Ağa' veya 'Aka' şöhret ismi kullanıla geldi. Obama aşiretinin kültürel kimliğinde Türk asıllı olma durumu da vardır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*