Obama'nın uçağı Rusların ilgi odağı

Obama'nın uçağı Rusların ilgi odağı.9409
  • Giriş : 07.07.2009 / 18:57:00

ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle ve kızları Sacha and Malia'yı taşıyan Boeing-747-200B uçağı Rusya kamuoyunun ilgi odağı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Obama'nın uçağı nükleer savaş durumunda mobil bir kumanda merkezi olarak görev yapabilecek donanıma sahip. Konferans salonları, çalışma odası, duş, spor salonu ve çok sayıda yatak odasının bulunduğu uçak, yakıt takviyesi yapmadan 15 bin km uçabiliyor.

Çalışma ziyareti için Moskova'ya gelen Obama'ya Vnukova-2 havalimanında resmi karşılama töreni düzenlenmedi. ABD Başkanı için hazırlanan iki limuzin ve kortej havalimanından Kremlin'e 15 dakikada ulaştı. Kortejin hızı 130 km olarak belirlendi. Rus istihbarat yetkililerine göre 110 km' nin üstünde bir hızla hareket eden araç keskin nişancıların hedefi olamaz.

BAYAN OBAMA'YA RUSYA'NIN MÜCEVHERLERİ GÖSTERİLDİ

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in eşi Svetlana Medvedeva bayan Obama ile birlikte Kremlin'i gezdi. Bayan Obama'ya kızları Sasha ve Malia da gezide eşlik etti. Rehber rolünü üstlenen Bayan Medvedeva misafirlerine Kış Bahçesi'nde çay içirdi ardından çarların taç giyme törenlerinin gerçekleştiği Göğe Yükseliş Kilise'sini gezdirdi.

First Leydiler Deli Petro tarafından 1719'da oluşturulan Devlet Elmas Vakfı'nı gezdi. Deli Petro Elmas Vakfı'nın ülkenin değerli taşlarının ülkede kalmasını sağlamak için oluşturduğu biliniyor. Vakfın etkileyici koleksiyonu arasında 190 kratlık Orlov Elması, dünyanın en büyük safiri Şah Elması, Faberge yumurtaları ve kral ailesine ait çeşitli mücevherler yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*