Obama'nın yardımcısı kim olacak?

Obama'nın yardımcısı kim olacak?.11525
  • Giriş : 19.08.2008 / 09:44:00

Barack Obama'nın, merakla beklenen başkan yardımcısı adayını açıklamasına çok kısa bir süre kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Obama'nın seçim kampanyasında, kimin başkan yardımcısı adayı olarak seçileceği konusunda hiç bir ipucu verilmemesi için son derece dikkatli davranılıyor. Bu konuda açıklanan tek bilgi, Obama'nın başkan yardımcısı adayının, Denver'da 25 Ağustos'ta başlayacak dört günlük kongrenin üçüncü gününde konuşma yapacak olması ile sınırlı tutuldu.

Bu açıklama, Washington çevrelerinin, hangi adayın başkan yardımcısı olabileceği yönünde tahmin yürütmesine neden oldu. Başkan yardımcısının konuşması beklenen 27 Ağustos Çarşamba günü, Demokrat Partili Senatörler Joe Biden ve Evan Bayh birer konuşma yapacak.

Gözlemcilere göre, iki adaydan birisinin, o günkü konuşmasının kolayca başkan yardımcısı adayının konuşmasına dönüşebilecek. Delaware Senatörü Biden'ın hafta sonunda Gürcistan ve Rusya'ya gitmiş olması, bazı çevrelerce Biden'ın başkan yardımcısı olabileceğine bir işaret olarak görülüyor. Ancak Obama seçim kampanyası, bu konuda sır vermiyor.

Biden, şu sırada en favori görülen isim. Senato Dış İşleri Komitesi'nin başkanı Biden, uluslararası konulardaki tecrübesiyle biliniyor. Müzakere gücü yüksek olan Biden'ın, Pennsylvania ve New Jersey gibi yerlerde çalışan Katolik sınıfa hitap edebileceği belirtiliyor. Ancak Biden'ın Washington'da köklü bir isim olmasının, ABD başkentinde üretilen politikalarda ''değişim'' mesajını vurgulayan Obama'ya uymayabileceği de ifade ediliyor.

Kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimini kazanırsa, ülkenin ilk siyah başkanı olacak Obama'nın bu perşembe günü Virginia'yı ziyaret etmesi bekleniyor. Bu da bazı çevrelerce daha önce Obama'nın başkan yardımcısı adayları listesinin başında yer aldığı söylenen Virginia Valisi Tim Kaine'e yönelik bir işaret olarak gösteriliyor. Kaine, Obama'nın yakın çalıştığı, siyasette yeni bir isim.

Senatör Evan Bayh de Kaine gibi genç bir siyasetçi ve Obama'nın başkan yardımcısı adayları listesinde yer alıyor.

Barack Obama'nın başkan yardımcısı adayı ilk önce cep telefonlarına SMS mesajıyla duyurulacak. Ayrıca isteyenler e-mail mesajıyla da Obama'nın başkan yardımcısı adayını öğrenebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*