Obama'nın ziyareti hayati ortaklık kanıtıdır

Obama'nın ziyareti hayati ortaklık kanıtıdır.10716
  • Giriş : 01.06.2009 / 17:30:00

"Obama'nın ilk denizaşırı gezisinin Türkiye'ye olması, Türkiye ile ABD arasındaki hayati ortaklığın kanıtıdır"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan-Türk Konseyi (ATC), Türkiye'nin Amerikalı Dostları (AFOT), Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından düzenlenen konferans çerçevesinde bugün ve yarın yapılacak panellerde Türk-Amerikan ilişkileri ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konferansa gönderdiği mesajda, ''Türkiye ve ABD'nin yarım yüzyılı aşkın süredir kuvvetli bir stratejik ortaklığa sahip olduğunu, Kore Savaşı'ndan bu yana Türk-Amerikan ilişkilerinin çeşitli sınavlardan geçtiğini, ilerlediğini ve yeniden şekillendiğini'' belirtti. Gül, iki ülkenin birlikte ilişkileri çeşitlendirmek ve kalitesini artırmak için gereken kararlılığı sergilediğine de işaret etti.

Dünyanın çeşitli bölgelerinde, demokrat ve özgür dünyanın iki üyesi olarak iki ülkenin omuz omuza durduğunu ve küresel refah, barışın muhafazası, istikrar ve güvenliğin desteklenmesine çalıştığını belirten Gül, ''Bizim ilişkilerimiz kuvvetli dostluk, müttefiklik, karşılıklı güven ve birlik vizyonuyla tanımlanmaktadır'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, iki ülkenin bölgede ve küresel olarak aynı değer ve idealleri paylaştığını, Türkiye ile ABD'nin ortaklığının sadece iki ülkenin çıkarlarına hizmet etmekle kalmadığını, çok daha geniş bir coğrafyada barışın korunması, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında da elzem rol oynadığını kaydetti.

Balkanlar'dan Orta Doğu'ya, Afganistan'dan Irak'a, terörizmle mücadeleden kitle imha silahlarının yayılmasının engellenmesine kadar birçok konunun iki ülkenin ortak gündemini oluşturduğunu belirten Gül, ''bu nedenle Türkiye ile ABD'nin kilit ortaklığının bugün çok daha önemli olduğunu'' ifade etti.

Gül, ''ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve gelir gelmez ilk denizaşırı gezisinde Türkiye'yi ziyaret etmesi gerçeğinin, bu hayati ortaklığın kanıtı'' olduğunu da bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül, Obama'nın ziyaretinin, ekonomik ve ticari bağları güçlendirmek, karşılıklı yatırımlar ve teknolojik işbirliğini artırmak gibi bazı konularda kararlılığın bir kez daha teyidi olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklık, sadece iki devletin çok çalışmasının ürünü değildir. Bu düzeyde bir işbirliği ve ortaklığa ulaşmamızda, ATC, AFOT, DEİK ve TAİK gibi kurumların da rolü vardır. Türk-Amerikan ilişkilerinin ekonomik ve ticari işbirliğimizin yoğunlaştırılmasıyla daha da kuvvetleneceğine güvenim tam'' ifadesini kullandı.

Gül, konferansın katılımcılarına başarılar diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*