Obama'ya bir tepki de Toptan'dan

Obama'ya bir tepki de Toptan'dan.10325
  • Giriş : 26.04.2009 / 22:12:00

TBMM Başkanı Toptan, ABD Başkanı Obama'nın 1915 olaylarına ilişkin açıklamalarına tepti gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ABD Başkanı Barack Obama'nın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasıyla ilgili, "Bu tür açıklamalar, Türkiye ile Ermenistan arasında Türkiye tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan normalleşme sürecine ciddi şekilde olumsuz etki yapmaktadır" dedi.

Bir gazetecinin, ABD Başkanı Obama'nın 1915'teki Ermeni olaylarına ilişkin yaptığı açıklamayı hatırlatması ve değerlendirmesini sorması üzerine Toptan, şunları kaydetti:

"Tüm bilgilendirme çalışmalarına rağmen öyle anlaşılıyor ki Sayın Obama, 1915'te bu topraklarda neler olduğu konusunda tam bilgilendirilmiş değil. Bu nedenle Türkiye bundan sonra başka önlemler almak zorunda kalabilir."

Toptan, 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Biz bütün arşivlerimizi açmaya hazırız. Merak eden kim varsa bizim arşivlerimizden yararlanabilir. Herkes arşivlerini açsın" dediğini hatırlatarak, bu çağrıya kimseden bir cevap gelmediğini, Türkiye'nin arşivlerini incelemek için de kimsenin müracaat etmediğini söyledi.

Konu araştırılmadan ve speküle edilerek, Türkiye'ye baskı kurulmak istendiğini vurgulayan Toptan, şöyle devam etti:

"Ermenistan'ı yönetenlerin şunu çok iyi bilmesi lazım, bu yolla Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkiler normalleşmez. Hele orada zaman zaman yükselen birtakım sorumsuz açıklamalar, bu sürece de kesinlikle olumlu bir katkı yapmaz. Türkiye bulunduğu noktada hedefleri, gücü belli olan bir ülke. Bildiği doğru yolda yürümeye bundan sonra da devam edecektir. O nedenle çok fazla bu beyanatlara takılıp kalmamak lazım."

Azerbaycan ile ilişkilerin sorulması üzerine de Toptan, Türkiye'nin Azerbaycan ile ilişkilerinin yöneticiler düzeyindeki ilişkileri çoktan aştığını, halktan halka ilişkiler düzeyine yükseldiğini belirtti.

Toptan, bir haber kirliliği olduğunu, Türkiye'de ve Bakü'de bazı yayın organlarının sorumsuz yayın yaptığını, ancak hem Cumhurbaşkanının, hem Başbakanın, hem kendisinin, hem de muhalefet partisi liderlerinin açıklamalarında 2 ülke arasındaki ilişkilerin bundan sonraki süreçte de Türkiye açısından bozulmayacağını ifade ettiklerini kaydetti.

TBMM Başkanı Toptan, "Türkiye, Azerbaycan aleyhine olabilecek hiçbir metnin altına ne olursa olsun imza atmaz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*