Obama'ya Davutoğlu'nu okuma tavsiyesi

Obama'ya Davutoğlu'nu okuma tavsiyesi.6598
  • Giriş : 22.12.2008 / 14:24:00

Türkiye’nin aktif bölge politikaları ile Başbakan Erdoğan’ın Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu’nun yaklaşımları, yurt dışında giderek artan bir ilgi uyandırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak Washington Post'un tanınmış yazarı David İgnatius, köşe yazısında Obama ekibini Türkiye'nin bölgeye ilişkin “domino teorisini” dikkatle incelemeye çağırdı.

David İgnatius, Dolmabahçe'de Ahmet Davutoğlu ile yaptığı söyleşiyi değerlendirdiği “Türkiye'nin Domino Teorisi” başlıklı köşe yazısında “Türkiye'nin başlıca dış politika stratejisti” olarak tanıttığı Davutoğlu'nun, Ortadoğu bölgesinin çeşitli ülkelerinde önümüzdeki dönemde yapılacak kritik seçimlere dikkat çekerek bölgenin önündeki siyasi seçeneklerin “bir domino sırası”na benzettiğini kaydetti. Ahmet Davutoğlu'nun, bölgede İsrail ile Suriye arasındaki “başarılı aracılık” gibi “hassas diplomatik” girişimleri yönettiğine işaret eden İgnatius “Davutoğlu'nun domino teorisi, Ortadoğu stratejisi değerlendirilirken, Barack Obama'nın ekibince dikkatli bir biçimde incelenmesine hak ediyor” yorumunu yaptı.

WP yazarı, Davutoğlu, son birkaç yılda Türk diplomasisindeki “Avrupa'dan uzaklaştırılarak çevre bölgesine kayan değişikliği”nin başında bulunduğu için söyleşinin Dolmabahçe Sarayı'ndaki “Osmanlı” dekorunda yapılmasının uygun olduğunu kaydetti. Sloganı

“Sınırlarımızda sıfır sorun” olduğu belirtilen Davutoğlu'nun değerlendirmelerinin “ilginç” yönünün bölgede bir dizi seçimleri içermesini belirten İgnatius, bu çerçevede Davutoğlu'nun, “Dünya toplumunun, bu seçimlerin önemli olduğunu ve Obama Başkanlığını etkileyeceğini anlamasını istiyoruz” dediğini aktardı.

David İgnatius, Davutoğlu'nun, üzerinde durduğu seçimleri de, Filistin'de 9 Ocak'taki başkanlık seçimi, İsrail'de 10 Şubat'taki genel seçimler, Irak'ta 31 Ocak'taki yerel seçimler, Lübnan'da Nisan'da yapılacak parlamento seçimleri ile İran'da Haziran'daki Cumhurbaşkanlığı seçimi olarak sıraladı.

Washington Post'taki yazısında AKP hükümetinin, bölgesel diplomasiye yaptığı vurgunun herkesi memnun etmediğine dikkat çekilirken de Erdoğan'ın, hala AB üyeliğine resmen bağlı olmakla birlikte fiilen AB hedefini terk etmekte olduğu eleştirilerine de yer verdi.

Bazı Türklerin de, Erdoğan'ın “Avrupa'dan uzaklaşırken karşıtlarına daha az höşgörülü hale gelmesi”nden kaygılandığını belirten İgnatius, bu çerçevede, Erdoğan'ın bazı gazeteler için yaptığı “boykot” çağrılarına dikkat çekti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*