Obama'ya vermek istediği ödül

Obama'ya vermek istediği ödül.11148
  • Giriş : 19.06.2009 / 15:08:00

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Obama'nın Kahire Üniversitesindeki konuşmasında İslam medeniyetinin önemini anlattığını ancak bu medeniyetin, 40 ciltlik esere konulabilecek ölçüde zengin olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aydın, Devlet Resim ve Heykel Müzesinde düzenlenen Uluslararası Katip Çelebi Sempozyumu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Katip Çelebi'nin, 48 yıllık yaşamına çok şey sığdırdığını söyledi. ''Alimin ölümü, alemin ölümü gibidir'' sözünün anlamına işaret eden Aydın, Katip Çelebi'nin 48 yıl yaşadıktan sonra ölümünün de çok önemli bir kayıp olduğunu ifade etti.

Bazılarının merak için tarih okuduğunu, bunun çok önemli bir insani duygu olduğunu belirten Aydın, ''Tarihi yeniden gözden geçirmek, onu göz önüne alarak şimdimizi inşa etmek demektir'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Aydın, Katip Çelebi'nin yaşamı boyunca çok önemli çalışmalara imza attığını, aynı zamanda eleştirel bir yönünün de bulunduğunu, bunun da bir alim için çok önemli meziyet olduğunu söyledi. Aydın, Katip Çelebi'nin bu önemli çalışmalarını, ''Ondan geriye sadece sessizce bekleyen kitapları kalmamış, gerisinde çok önemli bir etki alanı bırakmıştır'' diye özetledi.

-''O BİR OSMANLI MÜNEVVERİDİR''-

Katip Çelebi'nin tarih, coğrafya, bibliyografya ve biyografya ile ilgili çalışmalar yapan önemli bir alim olduğunu belirten Aydın, ''O bir Osmanlı münevveridir. İyi bir mütefekkir olmasının yanı sıra, eleştirel yöne de sahiptir. Çünkü, aydının birinci vazifesi elini taşın altına koymaktır'' dedi.

Aydının, toplumun dertlerini paylaşıp çözüm önerileri getirmesi gerektiğini de vurgulayan Mehmet Aydın, aydının ''fildişi kulesinde'' oturmak yerine toplumu bilgiyle yönetmesinin önem taşıdığını kaydetti.

Tarihin bir toplumun yaşamında taşıdığı öneme de işaret eden Aydın, tarihinde önemli başarıları olan toplumların bir gün o başarılardan uzak kaldığı takdirde huzursuz olduğunu ifade etti. Bunun için tarihin çok iyi bilinmesi gerektiğini belirten Aydın, tarihin en iyi biçimde ele alındıktan sonra tahlilinin de iyi yapılmasının önem taşıdığını söyledi.

11 Eylül saldırılarından sonra medeniyetlerin mukayesesinin yapıldığı kimi eserlerde tüm olumsuzlukların İslam medeniyetine, olumlu yönlerin ise Batı medeniyetine atfedilmesini de eleştiren Aydın, İslam medeniyetinin zenginliklerinin iyi tahlil edilmesini önerdi.

Aydın, şöyle konuştu:

''Sayın Barack Obama, Kahire'deki konuşmasında, 'İslam medeniyeti insanlık medeniyetine çok katkısı olan bir medeniyettir. Örnek olarak da Rönesansa, aydınlanmaya çok büyük katkısı olmuştur' dedi. Cebirden bahsetti, kimyadan bahsetti. Bunlar çok güzel ama arzu ederdik ki o gün Kahire'de Sayın Obama'ya biz 40 ciltlik bir İslam Medeniyeti Tarihi verebilelim. 40 ciltlik ya da 50 ciltlik bir tarih... 'Madem siz oradan alıntı yaptınız, buyurun size onunla ilgili hepimizin, kuşakların, nesillerin yararlanacağı bir eser' diyelim ama esasında kütüphane dolusu çalışmaya ihtiyaç var ki İslam Medeniyeti en iyi biçimde bilinsin.''

İslam medeniyeti kadar Osmanlı medeniyetinin de önemli zenginliklere sahip bulunduğunu dile getiren Aydın, bu zenginlikler içerisinde üzerinde hiç çalışılmamış konuların dahi bulunduğunu, böyle bir zenginliğin yapılacak çalışmalarla en iyi biçimde işlenebileceğini söyledi.

Katip Çelebi ile ilgili çalışmalarda da henüz başlangıçta bulunulduğunu dile getiren Aydın, ''Eğer Katip Çelebi, 80 yıl yaşasaydı çok çok daha büyük başarılara imza atmıştı'' şeklinde konuştu.

-''CİHANNÜMA'' İNGİLİZCEYE ÇEVRİLİYOR-

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Komitesi Başkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bekir Karlığa da Katip Çelebi'nin kendinden sonraki alimlere, 19. ve 20. yüzyılın aydınlarına dahi derin etkilerde bulunduğunu belirtti.

Katip Çelebi'nin 48 yıllık yaşamı boyunca 20'yi aşkın abide esere imza attığını anlatan Karlığa, bu yılın UNESCO tarafından ''Katip Çelebi Yılı'' ilan edildiğini anımsattı.

Katip Çelebi'nin her yönüyle Türk ve yabancı bilim adamları tarafından tartışılmasının onun evrensel fikirlerinin daha iyi bilinmesine katkıda bulunacağını dile getiren Karlığa, değişik üniversitelerden bilim adamlarından oluşturulan bir kurulun da 8 aydır Katip Çelebi ve eserlerine ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Katip Çelebi'nin ''Cihannüma'' adlı eserinin İngilizce tercümesinin de 1 yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini bildiren Karlığa, ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da Katip Çelebi'nin prestij kitabının basılacağını söyledi.

Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Osman Horata ise Katip Çelebi'nin pek çok eserinin bugüne değin İngilizce, Fransızca, Latince gibi dillere çevrildiğini anlattı. Türk bilim adamları içinde çok önemli bir yere sahip olan Katip Çelebi'nin bu yıl içinde her yönüyle ele alınacağı toplantılar düzenlendiğini ifade eden Horata, ''2009 yılının, 'Katip Çelebi Yılı' ilan edilmesi, onun evrenselliğinin ispatıdır'' dedi.

Konuşmaların ardından TRT Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''Katip Çelebi'' belgeseli gösterildi.

Daha sonra, ''Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı'' isimli harita sergisinin açılışı, Devlet Bakanı Mehmet Aydın tarafından gerçekleştirildi. Sergi, 29 Hazirana kadar Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde izlenime sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*