Obama'yı çileden çıkaran ikramiye

Obama'yı çileden çıkaran ikramiye .7356
  • Giriş : 17.03.2009 / 15:08:00

ABD'de bir şirketinin üst düzey yöneticilerine 165 milyon dolar ikramiye ödenmekte olması Obama'yı kzıdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de batmanın eşiğinde olan ve devletten aldığı 170 milyar dolar destekle ayakta kalmaya çalışan sigorta devi American International Group (AIG) şirketinin üst düzey yöneticilerine 165 milyon dolar ikramiye ödenmekte olması, Başkan Barack Obama'nın ve Amerikan halkının büyük tepkisine yol açtı.

Obama gazetecilere açıklamasında, "pervasızlık ve açgözlülükle" suçladığı şirketin üst düzey yöneticilerine 165 milyon dolar ödenmesi işleminin durdurulması için bütün yasal imkanların kullanılacağını bildirdi.

Bir ara sesi kısılan Başkan Obama, "kusura bakmayın, öfkeden boğuluyorum" dedi ve ardından, "bu zorbalığı, şirketi ödedikleri vergilerle ayakta tutmaya çalışan vatandaşlara nasıl haklı gösterirler? Bu mesele, dolar meselesi değil, bu, bizim temel değerlerimizle ilgili" diye konuştu.

ABD'de patlak veren finans krizi çerçevesinde geçen sonbaharda batma tehlikesiyle karşı karşıya kalan AIG'ye, devletten acil 170 milyar dolar aktarılmıştı.

Ancak devlet desteğiyle yaşamaya çalışan şirket, üst düzey yöneticilerin sözleşmeleri gereği, bu kişilere 165 milyon dolarlık ikramiyeleri ödemeye karar verince bu durum, kamuoyunun büyük öfkesine yol açtı. Buna karşılık ödemelerin cuma günü başladığı belirtiliyor.

Obama'nın sözlerine karşın, Washington Post gazetesinin haberine göre, konuyu inceleyen Federal Merkez Bankası FED'in avukatları, şu an itibarıyla ikramiyelerin ödenmesinin engellenemeyeceği, aksi takdirde şirketin çok büyük miktarlarda tazminat davalarıyla karşılaşacağı kanaatine vardı.

Ancak, New York eyaletinin adalet bakanı Andrew Cuomo, şirket yöneticilerinin, firmanın batma durumuna gelmesinde sorumluluklarının olup olmadığının ve 165 milyon dolar tutarındaki ikramiyelerinin verilmesinin, eyalet yasalarına göre yolsuzluk anlamına gelip gelmediğinin araştırılacağını açıkladı.

Bu arada kamuoyunun yükselen tepkisinden dolayı, şirketin Connecticut eyaletindeki binalarında polisin güvenlik önlemleri aldığı bildirildi.

Washington Post, şirkete "ölüm tehditleri" içeren veya en azından kızgın ifadeler taşıyan mesajlar yağdığını ve aramaların yoğunluğu yüzünden firmanın telefonlarının kilitlendiğini yazdı.

Uzmanlar, bu durumun, Obama'nın ekonomik krize karşı alacağı yeni önlemleri Kongreden geçirmesinde zorluklar çıkaracağı öngörüsünde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, hükümetin geçen yıl iflastan kurtardığı sigorta şirketi American International Group'taki (AIG) prim ödemelerine tepkisini dile getirerek, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'a, bu ödemeleri engellemek için gereken tüm yasal önlemlerin alınması direktifi verdi.

ABD hükümetinin kurtarma paketinden bugüne dek 173 milyar dolar alan AIG Başkanı Edward Liddy, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'a yazdığı mektupta, şirketin finansal sıkıntıya girmeden önce geçen yıl prim anlaşması yaptığını, bu nedenle 2008 yılı prim ödemelerini yasal olarak yapması gerektiğini ifade etmişti. Buna göre, çalışanlara 165 milyon dolar prim ödemesi yapılması gerekiyor.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, ihmal ve açgözlülükten dolayı AIG'nin kendini mali sıkıntı içinde bulduğunu söyledi. Bu koşullar altında prim ödemelerini anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Obama, ''Şirketi batmaktan kurtaran vergi verenlere bu durumu nasıl açıklayacaklar'' sorunu yöneltti.

Obama, Geithner'in, yasal her yolu deneyerek bu ödemeleri engellemek için çalıştığını belirterek, Geithner'in yeni üst yönetici Edward Liddy ile bu sorunu çözmek için çalıştığını hatırlattı, ancak prim ödemesi yapılması için anlaşmaların geçen yıl imzalandığını bildirdi. Obama, prim ödemeleri konusundaki durumun, mali düzenleyici sistemin topyekun reforma ihtiyaç duyduğunu gözler önüne serdiğini kaydetti.

-KÜÇÜK İŞLETMELER PAKETİ-

Öte yandan Obama, 730 milyon dolar tutarındaki küçük işletmeler paketiyle kredi masraflarını düşüreceklerini ve Küçük İşletmeler İdaresi'ndeki borçlara güvence oranını yüzde 90'a yükselteceklerini dile getirdi. Küçük işletmeler, ABD'de çalışanların yüzde 70'ini istihdam ediyor.

Obama ve Geither, ayrıca, hükümetten yardım alan 21 büyük bankanın, her ay küçük işletmelere ne kadar borç verdiklerine dair bir rapor yayımlayacaklarını açıkladı. Obama yönetimi, hükümetten yardım almayan bankalardan da küçük işletmelere kredi olanaklarını artırmak için çaba göstermelerini istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*