Obez bireylerin depresyon düzeyi düşük çıktı

  • Giriş : 30.05.2007 / 14:49:00

Polikliniğe gelen bireylerde depresyon düzeyinin düşük olduğunu gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu tarafından gerçekleştirilen "Obezite Polikliniğine Başvuran Bireylerin Depresyon Düzeyleri" konulu araştırma, polikliniğe gelen bireylerde depresyon düzeyinin düşük olduğunu gösterdi.
Araştırmanın Ege Üniversitesi Obezite Polikliniği'ne başvuran 128 birey üzerinde gerçekleştirildiğini açıklayan EÜ Hemşirelik Yüksekokulu Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.Gönül Özgür, "Çalışmamıza katılan bireylerin yüzde 95.3'ü kadın, yüzde 35.2'si lise mezunu, yüzde 56.3'ü ev hanımı, yüzde 58.6'sı evlidir. Yüzde 25.8'i polikliniğe geliş nedeni olarak kilolardan estetik olarak rahatsız olmak olduğunu, yüzde 49,2'si ruh sağlığını ne iyi ne de kötü olarak değerlendirdiğini belirtmiştir. Araştırmada polikliniğe başvuran bireylerin yüzde 28.9'unun boş zamanlarında televizyon izlediği, yüzde 70,3'ünün günlük hayatta sorunlarla baş edebildiği, yüzde 38,9'unun baş etme yöntemi olarak hoşuna giden aktiviteleri yaptığı saptanmıştır." dedi.

Polikliniğe gelen bireylerde depresyon düzeyinin düşük oranda görüldüğünün altını çizen Yrd. Doç. Dr. Özgür, "Toplumumuzda son zamanlarda obezite konusundaki bilinçlenme artmış olmakla birlikte, obezite oranında da artış görülmektedir. Obezite; fizyolojik, organik, sistemik sorunlara yol açmanın yanısıra psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Yapılan çalışmalar, tedaviye başvuran ve başvurmayan obez bireylerin birbirinden farklı özelliklere sahip olduklarını göstermektedir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious