Obez çocuk sayısında artış var

  • Giriş : 19.09.2007 / 14:55:00

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, hastanelere obezite şikayeti ile başvuran çocuk sayısında yüzde 25 artış olduğunu, önleminin bebekken alınması gerektiğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Milli Pediatri Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, kötü beslenmeyle ortaya çıkan obezitenin, hazır gıdaların tüketilmesi, ''fast-food'' diye adlandırılan ayakta atıştırma, dengesiz ve düzensiz beslenme, kalıtım ve hareketsizlik sonucu çocukların gelişimini tehdit ettiğini kaydetti. Türkiye'de, geçmiş yıllara oranla obezite şikayeti ile hastanelere başvuran çocuk sayısında yüzde 25 oranında artış görüldüğüne işaret eden Hasanoğlu, bunun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve gerekli önlemlerin alınması gerektiği uyarısında bulundu.

MAMA OBEZ YAPIYOR

Beslenme biçimi ve beslenme alışkanlığı olarak bitkisel protein içeriği düşük, yağ oranı yüksek çok kalorili yiyeceklerle beslenen çocuklarda obezitenin daha kolay geliştiğine dikkati çeken Hasanoğlu, ailelerin, ''Şişman çocuk sağlıklıdır, ileride boya gider'' düşüncesinin mutlaka değişmesi gerektiğini söyledi. Hasanoğlu, anne sütü almayan çocukların obeziteye daha yatkın olduğunun belirlendiğine işaret ederek, ''Bebekler, en az 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, mümkünse 1.5-2 yaşına kadar anne sütü verilmeli. Anne sütü, mamalarla değil, ev yemekleriyle desteklenmeli. Mamalarla büyüyen çocuklar obeziteye yatkın oluyor, obez olan çocuk ileride de obez kalıyor. Anne ve baba, eve geç geldiği için genellikle yemek yapamıyor, çocuklar sağlıklı ev yemekleri yerine açlıklarını hazır gıdalarla bastırıyorlar. Bu çok sağlıksız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious