Obezite ile nasıl mücadele edilir?

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Hacettepe Ünivesitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gülgün Ersoy, obezite ile mücadelede sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konferansa Hacettepe Ünivesitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Gülgün Ersoy ve Niğde Üniversitesi öğretim Elemanı Araştırma görevlisi Gürkan Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Gülgün Ersoy konuşmasında beslenme ve egzersizin önemine dikkat çekti. Ersoy, obezite ile mücadelede sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin şart olduğunu bildirdi.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Yımaz, fast-food sistemi ile tüketilen besinlerin enerji ve bazı besin öğeleri yönünden dengeli olmadığına dikkat çekerek, fast-food ürünlerindeki en önemli sorunun yüksek enerji içermeleri olduğunu kaydetti.

Dr. Yılmaz, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda vatandaşları uyardığını belirtti. Yılmaz, Türk toplumunun geleneksel beslenme alışkanlıklarında yaşanan değişimlerin ve beslenmeye ayrılan zamandaki azalmanın, sağlık sorunlarına yol açtığı vurgulayarak, "Günümüzde fast-food başka bir deyişle ’ayak üstü beslenme’ alışkanlığı giderek artıyor. Fast-food’larda orta düzeyde yenen bir öğünün enerji içeriği, 400 kaloriden başlayıp 1500 kaloriye kadar yükselebilmekte ve enerjinin çoğu yağ ve şeker kaynaklı olmaktadır " dedi.

Yılmaz," Fast - food olarak tüketilen besinler, A ve C vitamini ile kalsiyum yönünden yetersiz olup posa içeriği de düşüktür. Bu vitaminlerin düşük düzeyde alınımı, bağışıklık sisteminin yetersizliğine, kalp-damar hastalıkları ve katarakt riskinin artmasına yol açıyor. Büyüme çağında kalsiyumun yetersiz alımı, büyümeyi olumsuz etkiler ve kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz riskini de artırır. Beslenmede posa içeriğinin yetersizliği ise bağırsak kanseri riskini artıran faktörlerdendir " diye konuştu.

Son zamanlarda artan obezite vakaları özellikle çocukların gelişimlerini tehdit ediyor. Obezite hakkında anne ve babalara sorulan sorulara ilginç ve düşündürücü cevaplar verildi.

3 çocuk babası Ramazan Erbaş,y çocukların yemek kültüründen uzaklaşmasının ve fast food yemek anlayışının obezite hastalığına davetiye çıkardığını söyledi.

Okul kantinlerinde ve dışarıda hamburger, patatest cipsi gibi gıdaların çocuklar tarafından çok tercih edildiğini belirten Erbaş, sağlıklı olan kendimize ait yemek kültürününün çocuklara aşılanması gerektiğini vurguladı.

60 yaşında Ramazan Uğur ise "İlköğretim öğrencilerine genel olarak baktığımda kısa boylu, tombul, kemikleri gelişmemiş çocuklar olduğunu görüyorum. Çocuklarımızın yapısı bozuluyor. Düzensiz beslenme sağlıklarını tehdit ediyor. Ailelerin buna itina göstermesi gerekmektedir " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious