Obezite mutsuzluk doğuruyor

  • Giriş : 25.07.2007 / 18:14:00

Doç. Dr. Sait Gönen, obezitenin Türkiye'de süratle arttığını belirterek, dengesiz beslenme, fast-food tüketimi ve fiziksel aktivitelerin eksikliğinin obeziteyi tetiklediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gönen, obezitenin insanları sosyal yaşamdan uzaklaştırdığını söyledi.

Amerika ve Avrupa'yı saran aşırı kilo hastalığı obezite, Türkiye'de de alarm veriyor. Türkiye, obezitede Avrupa birincisi ve dünyada ise 8. sırada yer alıyor. Araştırmalar, Türklerin yüzde 25'ini olması gereken kilonun üstünde gösteriyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre kentsel bölgelerde yüzde 23.8 olan obezite görülme sıklığı kırsal bölgelerde yüzde 19.6 olarak ortaya çıkıyor. Son yıllarda kent ve kırsal arasındaki obezite farkının kapanmaya başlaması, obezitenin ülke geneline hızla yayıldığının da göstergesi.

DENGESİZ BESLENMEYLE OLUŞUYOR

Türkiye'de gençlerin sürekli fast-food gıdalar tüketip, hareketsiz kaldığı belirtiliyor. Araştırmalar, yaşam tarzı yüzünden 2025 yılında obez bir toplum haline geleceğimizi gösteriyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Gönen, Türkiye'de obez insan sayısının arttığını ifade ediyor. Obezitenin artmasında fiziksel aktivitelerin eksikliği ve dengesiz beslenmenin en önemli etkenler olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gönen, sözlerini şöyle sürdürüyor "Obezite hastalığı konusunda Batı ülkeleri ile gelişmekte olan ülkeler arasında önemli farklılıklar var. Batı ülkelerinde alt gelir grupları obezite ile karşılaşıyor. Üst gelir grupları ise gayet sağlıklı. Gelişmekte olan ülkelerde ise alt gelir gruplarında obeziteye fazla rastlanmazken, üst gelir grubuna sahip insanlar obezite ile karşı karşıya. ABD'de en önemli hastalık obezite"

DÜNYANIN SORUNU OLDU

Dünyada artık obezitenin yaygın bir hastalık olarak kabul edildiğini açıklayan Doç. Dr. Sait Gönen, Türkiye'de yapılan çalışmalarda kadınlarda obezitenin daha fazla görüldüğünü aktarıyor. Gönen, şu bilgileri veriyor: "Türkiye'de obezite ortalaması kadınlarda yüzde 29.9, erkeklerde 12.9 ve genel ortalama ise 22.3'tür. Araştırmalara göre dünyada 1.1 milyar insan fazla kilolu"

ÇOCUKLARDA YAYGINLAŞTI

Obezitenin en önemli etkilerinden birinin insanlar üzerindeki psiko-sosyal yapıyı bozması olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Gönen, obezite hastalarında özgüvende azalma, sosyal yaşamdan uzaklaşma, sıkıntı, anksiyete, depresyon, sigara ve alkol alışkanlığı, aktivitede azalma ve işsizlik gibi sorunların ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Her geçen yıl artan obezitenin yaşam kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Doç. Dr. Gönen, Türkiye'de son yıllarda küçük yaştaki çocuklar arasında da obezitenin yaygınlaştığını aktarıyor.

EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN

Obez bir toplum olmaktan kurtulmak için dengeli beslenme programları ve düzenli egzersiz yapmayı öneren Doç. Dr. Sait Gönen, "Kilo almanın önlenmesi için mutlaka egsersiz yapılmalıdır. Yine yemeklerde Akdeniz mutfağı tercih edilmelidir. Toplumun bilinçlenmesi gerekiyor. Fast-food beslenme, hamburgerler son derece sağlıksız beslenme şekilleridir. Bu beslenme tarzları terk edilmelidir" uyarısında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious