Obezler daha çok kaza yapıyor

  • Giriş : 02.08.2007 / 09:01:00

Araştırmalar aşırı kilolu veya obez kişilerin iş yerinde kaza geçirme riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu gösteriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şiddetli obez grubunda yer alan 100 işçiden 22'si en çok el, bilek ve parmağını yaralıyor.

Artan beden kitle endeksinin iş yeri kazaları için bir risk faktörü olup olmadığını belirlemek amacıyla, Johns Hopkins Hastanesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu Yaralanma Araştırmaları ve Politikası Merkezi tarafından yapılan araştırmada, çalışmaya katılan 7 bin 690 işçiden yüzde 29'unun 2,5 yıl içinde en az bir kere yaralandığındığı, yaralanan işçilerin yaklaşık yüzde 85'inin aşırı kilolu veya obez olduğu ortaya çıktı. Aynı alüminyum üreticisinin sekiz tesisinde saat başı ücretle çalışan işçilerden elde edilmiş tıbbi ve yaralanma gözlem verilerini kullanan araştırmacılar, beden kitle endekslerini hesaplayarak düşük kilolu, normal, aşırılı kilolu, obezite düzeyi 1 ve 2 ile obezite düzeyi 3 olarak beş kategoriye ayırdıkları işçilerde, yaralanmaların yüzde 38'inden fazlasının aşırı kilolu olanlarda gerçekleştiğini gözlemledi. Araştırmada, yaralananların yüzde 30'unun obez 1 ve 2, yaklaşık yüzde 34'ünün de obez 3 sınıflarında olduğu ortaya çıktı.

ÖNLEME ÇALIŞMALARI

Şiddetli obez grubunda yer alan ve beden kitle endeksi 40'tan büyük olan işçilerin yüzde 22'sinin en fazla el, bilek ve parmak yaralanması yaşadıkları, obez 3 grubundaki işçilerin yüzde 10'unun ise bacak ve dizlerini yaraladıkları görüldü. Araştırmayı gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Keshia Pollack, iş yerinde obeziteyi önleme politikaları ve programlarının işçi sağlığını geliştirmek ve kazaların önüne geçmek için çok önemli olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Araştırmamızda, saat başı ücretle çalışan işçilerin iş yeri fiziksel etkinlik programlarına, gün ortasında koruyucu giysilerini çıkarmakta zorlanmaları, ek işler ve ev sorumlulukları gibi nedenlerle katılamadıklarını, bu işçilerde kilo düşürme çalışmalarının etkililiğini ölçmek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini gözlemledik.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious