Ocak'ta sigorta primi 5 puan iniyor

Ocak'ta sigorta primi 5 puan iniyor .9450
  • Giriş : 27.09.2007 / 17:05:00
  • Güncelleme : 27.09.2007 / 18:05:52

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, sosyal güvenlik prim payının 5 puan düşürülmesine ilişkin çalışmada herhangi bir aksama yaşanmayacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uygulamanın daha önce ilan edildiği gibi 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini aktardı. Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) meclis toplantısına katılan Zafer Çağlayan, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Çağlayan, 'prim payının 5 puan indirilmesinin 4 milyar yeni liralık maliyete neden olacağı ve bu yüzden bu uygulamanın erteleneceğine ilişkin' basına yansıyan tartışmaların hatırlatılması üzerine bu konunun hükümet programı ve seçim beyannamesine girdiğini hatırlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hükümet programını okurken bu durumu deklare ettiğini belirten Çağlayan, "Söz konusu rakam bahsettiğiniz rakamın altında. Neredeyse yarısına yakın bir maliyet olacak. Türkiye'nin kaynakları bunu da fazlasıyla karşılayabilir." dedi.
Düzenlemenin kayıt dışı istihdamın engellenmesiyle ciddi bir geri dönüş sağlayacağını ve istihdam kapasitesini artıracağını aktardı. Sanayi Bakanı, "Hükümet programında 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren işverenlerin sosyal güvenlik primi payının 5 puan indirileceği çok net şekilde belirtiliyor." açıklamasını yaptı.
Bakan Zafer Çağlayan bir gazetecinin, "IMF ile yeni dönemde hükümetin ilişkisinde temel çıpanın faiz dışı fazla değil, döviz rezervi olacağına ve bu konuda kendisinin bir bilgisinin bulunup bulunmadığını" sorması üzerine de ekonominin koordinasyonundan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in sorumlu olduğu cevabını verdi. Ekren ve ekonominin diğer üst düzey yöneticilerinin ise halen ABD'de bulunduğunu hatırlatarak, "Bu konuda bir şey söylemeye yetkili değilim, mezun değilim en azından." ifadelerini kullandı.
Öte yandan Zafer Çağlayan, ASO meclis toplantısında Anayasa Değişikliği tartışmalarına da değindi. AK Parti'nin, Cumhuriyet'in ve demokrasinin temel kazanımları ile laiklik konusunda herkes kadar hassas olduğunu dile getirerek, "Bu konuda yapılan değerlendirmeleri biraz aceleci ve işin esasını öğrenmeden yapılmış değerlendirmeler olarak buluyorum." açıklamasını yaptı. Daha yeni anayasa metninin ortaya çıkmadığını, sadece bilim kurulu tarafından hazırlanan bir metin bulunduğunu kaydetti. Çağlayan, hazırlanmakta olan anayasanın sadece AK Parti'nin anayasası olmayacağını, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasası olacağını söyledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious