Öcalan, basında çıkan haberleri nasıl yorumladı?

Öcalan, basında çıkan haberleri nasıl yorumladı?.7923
  • Giriş : 21.09.2007 / 23:08:00

Öcalan, basında kendisi hakkında çıkan haberleri yalanladı. Öcalan, "Bunlar ahlaksız iddialardır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çarşamba günü avukatlarıyla görüşen Abdullah Öcalan, basında bir süre önce çıkan, "Pınar Selek'e aşık oldu" yönündeki haberleri eleştirdi. Öcalan, "Bu haberlerin kaynağı belli. Beni kitleden koparmaya çalışıyorlar" ifadesini kullandı.

"Şahsıma dönük karalama girişimlerine ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğim" diyen Öcalan, "sağlık sorunlarıyla uğraştığına dikkat çekti. Nefes almakta zorlandığına vurgu yapan terör örütü lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim ne tür koşullarda olduğumu herkes biliyor. Savcılıktan da sorup öğrenebilirler. Beni traş ettikten sonra kesilen saçlarımı bile gözümün önünde yakıp tutanakla bana imzalatıyorlar. Bu saldırılar bilinçlidir. Altan Tan da benzer şeyler söylemişti, beni kitleden koparmaya dönük değerlendirmelerde bulunmuştu. Bunlar ahlaksız iddialardır. Bunların sebebi vardır, bunlara sormak lazım; neyin karşılığında bu tür iddialarda bulunuyorlar, karşılığında ne alıyorlar. Bunların milyarlık ihalelere karıştıkları ortada, ihaleler bunlara neyin karşılığında veriliyor? Hem Güney'den hem Ankara'dan birçok ihale alıyorlar. "

"TİCARETE GİRMEMİ İSTEDİLER"

Yaşadığı koşullara kimsenin dayanamayacağını da öne süren Öcalan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Zamanında Barzani bana bile 'gel ticaretle uğraş' demişti. Mehmet Metiner daha önce DEHAP'da da görev almıştı. Mehmet Metiner'e bir gazetede başyazarlık yaptırıyorlar, neyin karşılığında yaptırıyorlar, misyonu nedir? Bunların daha o zamanki niyetleri HADEP'i tasfiye etmekmiş. O zaman anlayamamıştım. Bunların bu kadar örgütlü olduğunu o zaman tespit edememiştim. Bunların Hizbullah ile sınırlı olduğunu düşünmüştüm. Sadece ülkücüler gibi kullanıldıklarını düşünmüştüm. Bunların arkalarında dev gibi bir siyasi kadro olduğunu geç fark ettim."

"FIRAT GENEL BAŞKANLIK İSTEDİ"

Avukatlarıyla yaklaşık birbuçuk saat görüşen terör örgütü lideri, geçmişte yaşadığı bir anekdotu da anlattı: "Zamanında Abdülmelik Fırat da gelmişti bana, 'Ben Demirel ve Genelkurmay ile görüştüm, onlar da benim HADEP'in başına geçmemi istiyor. Beni genel başkan yap!' demişti. Ben de O'na 'Ben demokrat bir kişiyim, böyle bir talebin varsa partiye gidersin, halka ve kadrolara kendini kabul ettirirsin, onlar kabul ederse olursun' demiştim. Şimdi anlıyorum ki, bunların hepsi tasfiye girişimiydi. Demek ki bir şekilde genel başkan olsa götürüp partiyi genelkurmaya teslim edecekmiş."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious