Öcalan, DTP'li vekillerin Bahçeli ile tokalaşmasına kızdı

Öcalan, DTP'li vekillerin Bahçeli ile tokalaşmasına kızdı.9715
  • Giriş : 11.08.2007 / 18:15:00

Öcalan, DTP'li vekillerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaşmasın sert bir şekilde eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İmralı Özel Tip Cezaevi'nde tutuklu bulunan terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı haftalık görüşmede DTP'li vekillerin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile tokalaşmasın sert bir şekilde eleştirdi. Öcalan, "Bu aklımdan bile geçmemişti. MHP ile tokalaşıyorlar ama öyle rast gele politika olmaz. Tokalaşma Kürtlerin varlığı, haklarını tanıma noktasında mı yapılıyor? Sırf sembolik olsun diye tokalaşma olmaz, olursa siyaset laçkalaşır" eleştirisini yaptı. Öte yandan, Öcalan, Sırrı Sakık'ın "Milli maçlara gideceğiz" ifadelerine de tepki gösterdi.

MİLLİ MAÇLARA GİDİLMESİNE KARŞI ÇIKTI

DTP'li milletvekili Sırrı Sakık'ın 'Milli maçlara gideceğiz" ifadelerine de tepki gösteren Öcalan, "Deniliyor ki maçlara da gideceğiz, böyle siyaset olur mu? Sırrı'nın herkes adına her şeyi konuşması nasıl mümkün olur. Sırrı Sakık'ın böyle kendi başına siyaset yapması doğru değildir" ifadesine kullandı.

Konuşmasında Kürtlere de hakaret eden terör örgütü elebaşı Öcalan, "AKP'nin parayla çok sayıda Kürdü satın aldı" iddiasında bulundu.

DTP'li yöneticileri uyaran ve "seçim sonuçlarına ilişkin DTP hiçbir tahlil yapamıyor" ithamlarında bulunan Öcalan, "DTP hemen şimdiden başlayarak çalışması gerekir. İleriye dönük siyasi program yapsın. Bir çatı örgütü kurulabilir. Leyla (Zana) onların, herkesin bu alana güç vermesi gerekir. Toplumun her kesimi, her birimi demokratik bir örgütlenmeye gitmelidir. Yine bir ekonomi politikası geliştirilebilir" talimatlarını yağdırdı.

ŞEMDİN SAKIK BENİ KULLANDI

Terör örgütünün son zamanlarda Tunceli ve Bingöl bölgesindeki faaliyetlerini tehlikeli bulduğunu da belirten Öcalan, "Buralar Şemdin Sakık'ın bölgesiydi. Bu eylem tarzları tam olarak nedir bilemiyorum ama beni kuşkulandırıyor. Şemdin Sakık'ın tarzı tehlikeliydi." diye konuştu.

"Şemdin Sakık PKK'yı kullandı, beni de kullandı" itirafında bulunan bölücübaşı Öcalan, şöyle devam etti:
"PKK içinde kendine göre bir savaş anlayışı geliştirmişti, çete kurmuştu. Partiden bağımsız olarak masum insanlara birçok zarar verdi. 33 askeri katletti. Birçok masum köylü insana zarar verdi, korucu öldürdü. PKK'ya çok büyük zarar verdi. Şemdin PKK'yı kullandı, beni de kullandı. Şimdi de en büyük itirafçıdır. Ajanlık yapıyor."

Konuşmasına terör örgütüne de talimatlar veren Öcalan, "Eğer, PKK'yi demokratik sistemin içine çekmek istiyorlarsa devlet Kürtleri de tanımalıdır. Yok eğer Kürtleri tanımayacaklarsa, haklarını vermeyeceklerse, PKK de direnecektir. Savaş gelişirse, PKK de farklı yollara başvurabilir. Bir, Talabani'nin geliştirdiği Kürt-Şia ittifakına yönelir. İki, Barzani ile beraber ABD ve İsrail ittifaklarına yönelir. Üç, bağımsız kalabilir." şeklinde konuştu.

Kendisine verilen hücre cezasının da onaylandığını ve 15 Ağustos'ta uygulanacağını belirten Öcalan, "böyle iki de bir ceza vermeniz çatışmaları derinleştirir" tehditlerinde bulundu.

Öcalan, sağlık sorunlarının devam ettiğini ifade ederek, boğazında yanma, kulağında ise sinüzite bağlı rahatsızlık başladığını kaydetti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious