Öcalan, hakkını arıyor!

  • Giriş : 06.10.2006 / 00:00:00

Bebek katili Öcalan, hücresindeki yatak, sandalye ve yorgan değiştirilmediği için AİHM'e başvurmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın hücresinin havalandırmasını sağlayan klima ile yatak, yorgan ve sandalyenin yenilenmediği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurduğu ileri sürüldü.

Bir haber sitesi ayrıca Öcalan'ın şikayet dilekçesinde, "Sürekli yattığım yatağım sertleşmiş pamuktan yapılmış olduğu için sorun yaratıyor. Doğru dürüst uyuyamadığım için dinlenemiyorum." dediğini yazdı.

Öcalan'ın avukatları aracılığıyla Mart 2006 tarihinden sonra AİHM'e müracaat ettiğini svunan www.firatnews.com sitesinin haberine göre, Öcalan'ın müracaatta, Mart- Eylül 2006 tarihleri arasında 31 kez yapılması gereken vekil görüşmelerinin de sadece 11'inin gerçekleştirildiği vurgulandı.

Terörist başı Öcalan'ın kardeşleri Mehmet Öcalan, Havva Keser ve Fatma Öcalan'ın aynı süre içinde 14 kez görüşme için başvuru yaptığı, başvurulardan sadece 7'sine olumlu yanıt verildiği de iddia edildi.

Öcalan'ın avukatları, sözkonusu süre içinde meydana gelen gelişmeleri bir dosyada toplayarak AİHM'e sundu. İrfan Dündar ve bir grup avukat tarafından AİHM'e sunulan başvuruda, Mart- Eylül 2006 tarihleri arasında 31 kez yapılması yasal vekil görüşmelerinin sadece 11'inin gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Başvuruda, tek bir defaya mahsus olarak alınan görüşmede 3. kişi bulundurma izninin uygulamada yasanın belirlediği çerçeveyi tamamen aştığı, ölçüsüz bir pratiğe dönüştüğü, uygulamanın savunma hakkını ortadan kaldıran de-facto bir durum oluşturduğu, görüşmede hiçbir zaman doğrudan dokümanter alış-verişine olanak sağlanmadığı tespitlerine yer verildiği savunuldu

AİHM'e sunulan dosyada, görüşme ve konuşmaların içeriğinin takip edildiği, özellikle yeterince Türkçe bilmeyen kardeşleri Fatma Öcalan ve Havva Keser'in anadilleri olan Kürtçe konuşmalarının engellendiği iddia edildi.

Başvuruda Öcalan'ın şu anlatımlarına yer verildi: "Sürekli yattığım yatağım sertleşmiş pamuktan yapılmış olduğu için sorun yaratıyor. Doğru dürüst uyuyamadığım için dinlenemiyorum."

Başvuruda, Öcalan'ın karşılaştığı sağlık sorunları ise şöyle sıralandı: "Bacaklarda kaşıntı, mantar, nefessizlik, sık sık idrara çıkma, çok az uyku, kaşıntı olan yerlerde kanama, kabuklanma, kızarıklıklar, geniz akıntısı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious