Öcalan, PKK'ya ateşkes çağrısı yaptı

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, PKK'ya ateşkes çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İmralı tek kişilik F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Öcalan'ın avukatlarıyla yaptığı haftalık olağan görüşmesindeki konuşması örgüte yakınlığı ile bilinen internet sitelerinde yayınlandı.

Bir süredir Türkiye'deki demokrasi yanlılarının acil bir ateşkes ve barış ihtiyacını dile getirdiğini belirten Öcalan, bu gelişmeler ışığında çatışmaların durdurulması ve barışa bir şans daha verilmesi gerektiğini ifade etti.

Öcalan, "Gelin hep beraber Türkiye'de ve Ortadoğu'da silahı sonsuza dek sonuç alma yöntemi olmaktan çıkaralım. Silahları gömelim." dedi.

Barışın yerleştirilmesi için üzerine düşen görevi yerine getirdiğini kaydeden Öcalan, "PKK'ya ateşkes çağrısında bulunuyorum. Bu çağrıma PKK'nın uyacağını umuyor ve sonuç alınacağına inanıyorum." diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte provakasyonlar yaşanabileceğini öne süren Öcalan, "2 tarafında" provakasyonlara prim vermemesi ve karşılıklı samimiyet temelinde hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "devlet olmanın gereği olarak" güvenliğe ilişkin bazı şeyler yapabileceğini ancak büyük operasyonlar yapmayacağını umduğunu ifade eden Öcalan, "Üzerlerine imha amaçlı gelinmedikçe, PKK kesinlikle silah kullanmayacaktır." şeklinde konuştu.

Ateşkes sürecine AB ve ABD'nin de destek vermesi gerektiğini savunan Öcalan, "Eğer bu süreç doğru ve samimi bir şekilde işlemezse, artık geri dönülemez bir noktaya gelinir. Bir sonuç elde edilmezse, bundan sonra ne ben bir çağrı yapabilir, o gücü kendimde bulabilirim, ne de PKK beni dinler." sözlerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious