Öcalan, Yunanistan'a dava açacak

Öcalan, Yunanistan'a dava açacak .10656
  • Giriş : 21.01.2008 / 12:57:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 13:13:41

PKK'nın elebaşısı Öcalan'ın Yunanistan aleyhine dava açacağı öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesi, terör örgütü elebaşısı Öcalan'ın, avukatları aracılığıyla tanınmış avukat Yianni Rahiotis ile temasa geçtiğini, Rahiotis'in de Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği aracılığıyla İmralı'da bulunan hükümlüyle görüşmek üzere Ankara'dan izin istediğini yazdı.

Gazete, ''güvenilir kaynaklara'' dayandırdığı haberinde, ''Türk Hükümetinin, Atina'ya yakın bir zamanda Yunan avukata İmralı'ya gitmesi için izin vereceğini bildirdiğini, bu çerçevede Rahiotis'in, Yunan ve Avrupa mahkemelerine dava açma sürecini başlatacağını'' yazdı.

Ethnos, açılacak davada, ''Ya Yunanistan'ın Öcalan'ın tutuklanmaması için yapması gerekenleri yapmadığını veya daha da kötüsü Atina'nın, Öcalan'ın Türk gizli servislerine teslim edilmesi için sahne arkasında çalıştığının iddia edileceğini'' kaydetti.

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Türkiye'ye yapacağı ziyaret öncesi Ankara'nın Öcalan'a Yunanistan aleyhine dava açmasına izin verdiğini savunan Ethnos, bu yaklaşımın Türk-Yunan ilişkilerindeki eski yaraların açılmasına neden olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious