'Öcalan 2 yıl sonra tahliye olabilir'

  • Giriş : 27.04.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin Meclis'e sevkettiği Terörle Mücadele Kanunu'nun(TMK), terörle mücadele kanunu olmaktan çok bölücü örgüt elebaşısı Abdullah Öcalan'a af getiren bir yasa olduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Merkezi'nde TMK ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Deniz Baykal, hükümetin Meclis'e sevkettiği ve komisyonlarda görüşülmeye başlanan tasarıyı en ince ayrıntısına kadar incelediklerini, partili yetkililer dışında hukukçulara, yargıtay üyelerine ve akademisyenlere incelettirdiklerini belirterek vardıklarıları kanaati açıkladı.

Hükümetin sevkettiği tasarının terörle mücadale tasarısı olmaktan çok Abdullah Öcalan'a af getiren bir tasarı olduğunu savunan Baykal, gerekçe olarak TMK tasarısının 6. maddesini gösterdi. Bu maddenin ilgi fıkrasına göre, terör tanımı kapsamında suç işleyen terör örgütü kurucu ve yöneticilerine TCK'nın 221. maddesinin uygulanabileceğini hükmü getirildiğini anlatan Baykal, 221. maddenin kişilerin 'etkin pişmanlık' hakkından yararlanmasını öngördüğünü kaydetti.

Daha önce yapılan etkin pişmanlık düzenlemelerinde, örgüt kuran, yöneten ve silah kullanarak güvenlik güçlerini öldüren ve yaralayanların kapsam dışı bırakıldığını ancak bu kez böyle bir kapsam dışı bırakmanın sözkonusu olmadığını dile getiren Deniz Baykal, yasanın bu şekilde kabul edilmesi halinde Abdullah Öcalan dahil bölücü örgütün üst düzey yöneticilerin de etkin pişmanlık hükmünden yararlanabileceğini söyledi.

Tasarının 6. maddesinin kapsamlı şekilde Öcalan'a af getirecek düzenlemeyi içerdiğini belirten Deniz Baykal, TMK tasarının bu yönüyle Abdullah Acalan'a af getirme yasası olduğunu kaydetti. Hükümetin, hakkında hüküm verilenlerin etkin pişmanlıktan yararlanamayacağı şeklindeki bir düşünceye kapılmış olabileceğine işaret eden Baykal, bu düşüncenin yanlış olduğunu, hakkında kesinleşmiş hüküm olmasına rağmen, yasanın bu şekilde çıkması halinde, lehte bir düzenleme olduğu için Öcalan'ın bundan yararlanabileceğini söyledi. Abdullah Öcalan'ın avukatlarının, Öcalan'ın yakalandıktan hemen sonra söylediği, "Devletimin hizmetindeyim, ne gerekiyorsa yapmaya hazırım" şeklindeki sözlerini etkin pişmanlıktan yararlanmak için mahkemeye sunabileceğini dile getiren Baykal, "Yargı ne karar verir bilemiyoruz ama, hukuken bu mümkün hale getiriliyor" dedi.

Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Her ne kadar hakkında bir hüküm verilmiş olsa da teröristbaşı 2 yıl sonra serbest kalabilir. Kesin olur demiyorum. Buna açık kapı bırakılmıştır. Bu önemli bir düzenlemedir. Bu düzenleme Abdullah Öcalan için yapılmıştır. Bu düzenleme terör örgütünün kurucusu için yapılmıştır. Bu Terörle Mücadele Yasası değil Öcalan'a Af Yasasıdır. Türkiye'de Terörle Mücadele Yasasıyla ilgili bir zihin karşıklığı vardır. Bizim görüştüğümüz uzman çevreler bu düzenlemenin Abdullah Öcalan için yapıldığını onaylamıştır. Yeni düzenlemeyle terörle etkin bir mücadele yapılamaz. Hükümet derhal bu altıncı maddeyi geri çekmelidir. Bunu derhal sona erdirmeliyiz. Bu kabul edilemez. Terör örgütünün kurucusuna pişmanlık getirmek nereden çıktı. Tasarı terörle mücadeleye en ağır darbeyi vuracaktır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa bir süre önce partisinin Doğu ve Güneydoğu kökenli milletvekilleriyle bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda genel af düşüncesinin bazı milletvekilleri tarafından dile getirildiğini hatırlatan Deniz Baykal, AK Parti içindeki dengeler ile başka yerdeki hassasiyetleri dengelemek için yasanın bu şekilde hazırlandığını kaydetti. Baykal, tasarı ile pankart açıp 'Öcalan'a özgürlük' diye bağıranların hapse gireceğini ancak aynı yasayla Öcalan'ın da hapisten çıkabileceğini kaydetti.

Deniz Baykal, "Burada tuzak bir madde vardır. Mayın var. Terörle Mücadele Yasa Tasarısı çıkarılmaya çalışılırken, Öcalan'a af getiriliyor. Biz bunu buradan yakaladık ve kamuoyunun bilgisine sunduk" diye konuştu. Hükümetin terörle mücadele konusunda tutarlı bir tutum sergilemediğini savunan Baykal, "Bütün bunları bilmeyerek hazırlanan bir yasa tasarısı demek mümkün değildir. Bu bilinçli olarak yapılıyor. Bu AKP'nin yapısından mı kaynaklanıyor bilemiyorum" dedi

Sözkonusu 6. maddenin gerekçesinde, "Terör örgütünü kurucusu ve yöneticileri için de bu yasa hükümlerinden yararlanması kabul edilmiştir" denildiğini anlatan Baykal, törer örgütünü kurucusu ve üst düzey yöneticilerine ilk kez etkin pişmanlıktan yararlanma hakkı getirildiğini bildirdi. Yasanın bu şekilde işlemesi halinde Öcalan'ın aldığı cezanın dörtte üç oranında indirim yapıldığını, 36 yıllık ceza üzerinden uygulandığında bunun 27 yıllık indirime tekabül ettiğini vurgulayan Baykal, Öcalan'ın 1999'dan bugüne kadar hapiste olduğu 7 yıl gözönüne alındığında 2 yıl sonra Öcalan için tahliyesinin sözkonusu olabileceğini söyledi.

Baykal, hükümetin derhal 6. maddeyi geri çekmesi gerektiğini söyledi. Baykal sözlerini, "Evet görev yapılmıştır. Gereğini bekliyoruz" diyerek bitirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious