Öcalan gösterisinde Türk bayrağını indirdiler!

Öcalan gösterisinde Türk bayrağını indirdiler!.10611
  • Giriş : 15.07.2008 / 08:49:00
  • Güncelleme : 15.07.2008 / 09:51:52

Diyarbakır'da, saçları kazıtıldığı ileri sürülen Öcalan’a destek için düzenlenen gösteri olaylı geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİYARBAKIR'da, cezaevinde saçları kesildiği ileri sürülen teröristbaşı Abdullah Öcalan’a destek amacıyla düzenlenen ve DTP milletvekillerinin yanısıra bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı yürüyüşte, polis taşlayan göstericiler, bir anakolunun bahçesinde dalganan Türk Bayrağı'nı da indirdi.

Göstericilere müdahale eden DTP'li yöneticiler, bayrağı alarak okul yöneticilerine teslim etti.

Diyarbakır’da DTP ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi'nde saçlarının kazıtıldığı iddiasıyla gösteri düzenlendi. Bayındırlık Semti'ndeki DTP il binası önünde yaklaşık 6 bin kişi toplanırken, burada, DTP otobüsünden PKK marşları çalındı, yüzlerini poşularla kapatan gençler bölücü terör örgütü PKK ve Apo lehine sloganlar attı, açtıkları PKK flamaları ile parti binası önünde kortej halinde turladı. DTP Diyarbakır milletvekilleri Gülten Kışanak, Aysel Tuğluk, DTP Eş Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, Batman milletvekilleri Ayla Akad ile Bengi Yıldız, Van Milletvekili Fatma Kurtulan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile alt kademe ve ilçe belediye başkanlarının da katıldığı eylemde, göstericiler, İnsan Hakları Anıtı'nın bulunduğu Koşuyolu Parkı'na kadar Kürtçe ve Türkçe ‘Dişe Diş Kana Kan seninleyiz Öcalan’, ‘PKK Halktır Halk Burada’, ‘Kahrolsun Erdoğan’, ‘Yaşasın Başkan Apo’ sloganları eşliğinde yürüdü. Çevrede bulunanların da katılımıyla kısa sürede 10 bin kişiye ulaşan kalabalık, Koşuyolu Parkı önünde toplandı. Yüzü poşulu gençler, burada parkın karşındaki sivil polisleri taşladı, Sabah gazetesinin dağıtımını yapan seyir halindeki minübüse saldırdı. Minibüs, atılan taş ve sopalarla kullanılmaz hale geldi.

Park önünden Ofis Semti'ne doğru kaçışan sivil polisleri taş atarak kovalayan yüzleri poşulu gençler, yol üzerinde bulunan Diyarbakır Anaokulu'nun bahçesine girdi. Burada gençlerden biri direğe tırmanıp Türk Bayrağını indirdi. Olaylara müdahale eden DTP’li Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin ile DTP’li yöneticiler, gençlerin elinden Türk Bayrağını aldı, okul yöneticilerine teslim etti, göstericileri uzaklaştırdı.

Abdullah Öcalan ile ilgili basın açıklamasını okuyan DTP Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna şunları söyledi:

“Yıllardır bu toplumu zorlayan provakatif faaliyetlerden biri de sayın Abdullah Öcalan’a yönelik hukuk dışı ve keyfi uygulamalardır. En son istemi dışında zorla saçları kazıtılmıştır. Sayın Abdullah Öcalan’ın toplumumuz nezdindeki hassasiyeti bilindiği halde bile bile kendisine yönelik bu keyfi uygulamaların yapılması toplumu provoke etme niyetiyledir. Milyonlarca kişinin önder olarak kabul ettiği Sayın Öcalan’a yönelik bu fiiller hukuk dışı, insan haklarına aykırı ve kabul edilemezdir” dedi

Basın açıklamasının ardından kalabalığın dağılması için anonslar yapıldı. Ancak, poşülü gençler, Koşuyolu Caddesi üzerinde çöp bidonlarıyla barikat kurdu. Olay yerine gelen polis panzerlerinin boyalı suyla müdahale ettiği göstericileri sivil polisler de joplayarak dağıttı. Olaylar sırasında yaklaşık 20 gösterici gözaltına alındı.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*