Öcalan hakkında soruşturma açıldı

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Bölücü terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında, "Ateşkeste örgüt üzerine gidilirse kendilerini savunurlar." sözlerinden dolayı soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terörist başı Öcalan'ın vekilliğini yapan Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada, Öcalan hakkında daha önce yapılan görüşmelerde sarf ettiği "üzerlerine gelirlerse kendilerini savunma meşruiyeti ortaya çıkar" sözlerinden dolayı Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada soruşturma kapsamında Öcalan'ın sözlü ifade verdiği, sözlü ifadenin yanısıra 3 sayfalık yazılı savunma daha yaptığı belirtildi.

Öcalan hakkındaki soruşturmanın "örgüte propaganda ve eğitim yaptırma" kapsamında sürdürüldüğü kaydedildi. Açıklamada devamla şöyle denildi: "Yeni soruşturma ile hücre cezası verebilmek için bahane yarattıklarını düşünüyoruz. Öcalan'ın içinde bulunduğu koşullardan dolayı örgütü eğitmesi ve propaganda yapması mümkün değildir. Yeni soruşturmada siyasi saiklerle hareket edilmiştir, Öcalan Kürt sorunu bağlamında yeniden hedef haline getirilmiştir. Adalet ve hakkaniyet düşüncesine aykırıdır, böyle bir uygulamanın uzun vadede siyasal sürecin gerginleşmesine neden olacağını düşünmek gerekir."

Açıklamada, "Öcalan'ın nemli hava ve kaldığı odanın yeterince havalandırılmaması dolayısıyla mevcut sağlık sorunlarının giderek daha da ağırlaştığı, her 2 bacağının diz altlarında kaşıntı ile birlikte deri dökülmesi ve kepeklenmeler meydana geldiği, başındaki şişliklerin arttığı gözlemlenmiştir." denildi.

Öcalan hakkında üçüncü kez Bursa Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Öcalan hakkında ifade ettiği düşüncelerinden dolayı 2005 ve 2006 yıllarında da benzer şekilde soruşturma açılmış ve Öcalan 11-21 Ocak 2005 , 18 Ağustos - 7 Eylül 2006 tarihlerinde 20'şer günlük hücre cezalarına çarptırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious