Öcalan istedi, DTP yürüyecek

Öcalan istedi, DTP yürüyecek .14143
  • Giriş : 29.09.2007 / 18:43:00

Son görüşmesinde DTP'ye AK Parti'ye karşı tavır geliştirme talimatı veren teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın isteği gerçekleştiriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bugün Bağlar Semti'nde Öcalan ile ilgili bir açıklama yapacak olan DTP, ardından bir yürüyüş gerçekleştirecek. Bu arada katılımın yüksek olması için Amed Halk İnsiyatifi imzalı bildiriler dağıtılarak Diyarbakırlılar yürüyüşe çağrılıyor.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) bugün saat 12.00'de Bağlar Semti'nde İmralı Cezaevi'nde tutuklu bulunan bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili bir açıklama yapacak. Öcalan'ın başka bir cezaevine nakletme ve şartlarının iyileştirilmesinin isteneceği açıklamanın ardından toplanan grup yürüyecek. Bu arada Öcalan için yapılacak açıklama ve yürüyüşe yüksek katılım sağlamak için 'Amed Halk İnisiyatifi' imzalı bildiriler dağıtılıyor. 'Sağlığı sağlığımızdır' başlıklı bildiride Öcalan'ın zehirlenmesinin karşısında duyarsız kalmaması çağrısı yapıldı. Diyarbakırlıları yapılacak yürüyüşe katılmaya çağıran bildiride Öcalan'ın İmralı Cezaevi'nde çıkartılması gerektiğinin öne sürülüyor. Bildiride İmralı Cezaevi'nin kapatılması istenerek, "Bunun için sivil toplum örgütlerinin Bağlar Beldesi Dörtyol Semti'nde yarın saat 12.30'da yapacağı yürüyüşe destek veriyoruz. Tüm Kürt halkını yürüyüşe destek vermeye çağırıyoruz" denildi.

Son zamanlarda kırsal kesimde çatışmaların artması ve Öcalan'ın çağrısı nedeniyle yürüyüşün gergin geçebileceği belirtiliyor. Bu ihtimali göz önünde bulunduran Diyarbakır polisi, şehir genelinde güvenlik tedbirlerini artırdı. Polis, yarınki basın açıklamasında yoğun güvenlik önlemleri alacak.

ÖCALAN NE DEMİŞTİ

Teröristbaşı Öcalan avukatlarıyla yaptığı son görüşmede şöyle demişti:

"AKP'nin DTP' yi tamamen silmek istiyor. Sur Belediyesinin durumu ortadadır. Bunlar iyi anlaşılmalıdır. Diyarbakırlılar da beni iyi anlamalı, iyi tavır geliştirmelidirler. Demokratik tepkilerini göstermeliler. AKP beni iyi izliyor. Benim toplumdaki etkimi, halkın bana bağlılığını kırmaya çalışıyorlar. DTP bunları iyi görmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious