Öcalan kesinlikle 221. maddeden yararlanamaz!

Öcalan kesinlikle 221. maddeden yararlanamaz!.17623
  • Giriş : 29.12.2007 / 23:13:00
  • Güncelleme : 29.12.2007 / 23:25:45

Meclis, Öcalan ve örgüt liderlerinin 221. maddeden yararlanmasına imkan vermeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meclis Başkanı Toptan, Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'ne gitti. Burada ülkesinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Pakistan Eski Başbakanı Benazir Butto anısına açılan taziye defterini imzalayan Toptan, daha sonra elçilikte görev alan diplomatlarla görüştü.

TBMM Başkanı Toptan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Pakistan'ın simge isimlerinden Butto'nun suikaste uğramasının kendisinde ve milletvekillerinde ızdıraba yol açtığından söz etti.

Menfur olayın Türkiye'yi, Türk halkını ve milletvekillerini derinden yaraladığını belirten Köksal Toptan, bu tür hadiselerin toplumları temel hedeflerinden vazgeçirmemesi gerektiğine dikkati çekti.

Meclis Başkanı Toptan, Pakistan'ın demokratikleşme ve kalkınma yolunda önemli gayretlerde bulunduğuna işaret ederken, "Terör, hiçbir engel tanımadan kendi amacına, gerçeğine uygun eylemlerini dünyanın her yerinde gerçekleştirmektedir. Terörü, terörün amaçlarını ve terörün yarattığı ızdırapları çok yakından tanıyan bir ülke olarak Pakistan'ı dikkatle izledik ve izliyoruz." dedi.

Köksal Toptan, söz konusu olayın Pakistan'ın temel hedefleri olan daha çok demokrasi, daha çok uygarlık, daha çok kalkınma yolundaki ideallerinden döndürmeyeceğini, yeni bir ivme temin edeceğini ifade etti.

Butto'ya rahmet, Pakistana başsağlığı dileyen Toptan, böylesine bir olaydan tüm kesimlerin kendisine pay çıkarması ve ders alması gerektiğini dile getirdi.

TBMM Başkanı, Butto ve Pakistan'a yönelik sözlerinin ardından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun "221'inci maddenin esnetilmesi durumunda Öcalan ve terör örgütünün önder kadrosu da bundan yararlanır." sözünü hatırlatması üzerine Toptan, mevcut iddiaların önceki dönem, 221'inci maddeyi tanzim ederken ortaya atıldığına işaret etti.

O dönem, 221'inci Madde'nin geçmesi arkasından Terörle Mücadele Kanunu'nun geçmesi durumunda doğacak imkanlardan terörist başı ve örgütün lider kadrolarının yararlanacağının iddia edildiğini kaydeden Toptan, "Gelinen noktada böyle bir gelişme olmadı. O nedenle Türkiye'yi yönetenler, iktidarıyla muhalefetiyle, milletvekilleriyle böyle bir yolun açılmasına olanak veren bir düzenlemeye gitmez." diye konuştu.

Gazetecilerin sınır ötesi operasyon karşısında ABD'ye taviz ve sözler verildiği yönündeki iddiları hatırlatması üzerine ise Toptan, 17 Ekim tarihinde TBMM'nin Tezkere çıkardığını ve Hükümetin daha sonra bu yetkiyi silahlı kuvvetlere devrettiğini söyledi.

Köksal Toptan, uygulamalar konusundaki açıklamaların siyasi partilere bırakılmasını isteyerek, kendisinin tartışmalara katılmasının doğru olmadığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious